Nie zawsze łatwo określić decydujący dla rozliczeń w VAT moment powstania obowiązku podatkowego. To dość ważne pojęcie, zwłaszcza według reguł obowiązujących od początku 2014 r. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie dostawy towaru lub wykonania usługi i nie zależy wprost od tego, kiedy wystawiono fakturę. Bywają jednak sytuacje, gdy nie ma pewności w kwestii momentu dostawy.

Wnioskująca o interpretację spółka produkująca znaki drogowe sama nie ustaliła dla swoich klientów regulaminu sprzedaży ani pisemnych umów dokładnie określających moment, w którym dochodzi do przejścia własności towaru na klienta. Firma ta wysyła towar za pomocą firmy spedycyjnej (kurierskiej). W takiej sytuacji sprzedawca nie zawsze ma możliwość dokładnego sprawdzenia, kiedy odbiorca uzyskuje faktyczną „możliwość rozporządzania towarem jak właściciel", co jest istotne dla powstania obowiązku podatkowego.

W takiej sytuacji za decydujący moment należy uznać wydanie towaru przewoźnikowi – stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 22 kwietnia 2014 r. Odniósł się w niej do treści art. 544 § 1 kodeksu cywilnego, odnoszącego się do podobnej sytuacji i spełnienia świadczenia. Przepis ten mówi, że jeśli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, to w razie wątpliwości należy uznać, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy sprzedawca powierzył rzecz przewoźnikowi.

Z kolei przepis art. 548  § 1 k.c. mówi, że z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą. Pojęcia „wydanie towaru" i „spełnienie świadczenia" uznano za odpowiadające momentowi dokonania dostawy towarów według przepisów o VAT. Tym samym obowiązek podatkowy w takim przypadku powstaje w momencie wydania towaru kurierowi.

numer interpretacji: ILPP5/443-11/14-5/KG