Rz: Ile razy można korygować zeznanie podatkowe?
Anna Hleb-Koszańska:
Nie ma tu ograniczeń. Można je korygować aż do dnia, gdy zobowiązanie podatkowe się przedawni, to znaczy do upływu pięciu lat od końca roku, w którym minął termin płatności podatku. ?W przypadku zeznań PIT ?za rok 2013 korygować będzie je można do końca 2019 roku. Pamiętajmy jednak, że każdą korektę trzeba uzasadnić. ?To powinno skłaniać podatnika do dbania o to, ?by kolejne korekty ?i uzasadnienia nie były ze sobą sprzeczne. Częste korekty mogą poza tym zwrócić uwagę organów podatkowych. Takie zainteresowanie może przybrać formę kontroli podatkowej, która sprawdzi zasadność wszystkich korekt.
Przedsiębiorca, który wybrał liniowe opodatkowanie, nie może się rozliczać wspólnie ?z małżonkiem, nawet jeśli poza biznesem ma dochody, np. ?z pracy czy ze zleceń. Jeśli jednak tacy małżonkowie złożyli wspólne zeznanie, to co mają robić?
Powinni takie zeznanie skorygować i rozliczyć się oddzielnie. Jeśli w wyniku wspólnego rozliczenia dostaną zwrot podatku, ?a urząd skarbowy tego nie wychwyci, to powinni także zwrócić uzyskane pieniądze ?z odsetkami. W takim przypadku mamy bowiem ?do czynienia z zaległością podatkową. Jednak odpowiedzialność karna za taką zaległość nie powinna powstać, jeśli podatnik złoży prawnie skuteczną korektę ?i wyrówna zaległość ?z odsetkami. Owe odsetki ?– obecnie 10 proc. w skali ?roku – należy wyliczyć samodzielnie, nie czekając na decyzję urzędu skarbowego. Pomocne mogą być specjalne kalkulatory, bez trudu dostępne np. na internetowych portalach zajmujących się tematyką podatkową i księgową. Jednak z doświadczenia mogę powiedzieć, że urzędy skarbowe dość wnikliwie przyglądają się podatnikom, zanim dokonają zwrotu podatku. Dotyczy to także sprawdzania, czy wspólne rozliczenie w danym przypadku w ogóle małżonkom przysługuje. ?Jeśli okaże się, że jedno ?z małżonków prowadzi biznes opodatkowany liniowo, to na ogół wzywają ich do wyjaśnienia sprawy ?i proponują dobrowolną korektę deklaracji.
Jednak bywają przypadki, ?gdy korekty nie można ?złożyć.
Tak jest np., ?gdy trwa już kontrola podatkowa. Korektę można złożyć po zakończeniu kontroli podatkowej, ?ale przed wszczęciem postępowania podatkowego. Jeśli w czasie kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości i zostanie wszczęte postępowanie podatkowe, to jego efektem będzie najczęściej decyzja określająca zobowiązanie podatkowe, a zatem konkretną wysokość podatku do zapłaty. Lepiej zatem nie czekać na kontrolę i samemu sprawdzić, czy wszystkie dane w zeznaniu ?– przygotowywanym być może nieuważnie ?i w pośpiechu pod koniec kwietnia – są poprawne.
—rozmawiał ?Paweł Rochowicz