Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 20 marca ?2014 r. (I SA/Bd 206/14).

Spółka zorganizowała festyn (tj. imprezę artystyczno-rozrywkową), którego głównym celem była integracja obecnych i byłych pracowników oraz ich rodzin, a w efekcie zwiększenie wydajności i motywacji do pracy załogi. Impreza miała charakter zamknięty ?i nieodpłatny. We wniosku o wydanie interpretacji spółka zapytała, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących organizacji festynu oraz czy jego organizację należy uznać za nieodpłatne świadczenie usług.

Zdaniem spółki organizacja festynu jest pośrednio związana z prowadzoną działalnością opodatkowaną, gdyż przyczynia się do zwiększenia efektywności działań pracowników, w związku z czym powinno jej przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast sama impreza nie powinna podlegać opodatkowaniu, gdyż nie ma na celu zaspokojenia osobistych potrzeb uczestników, tylko ma służyć umacnianiu relacji pracowników i ich rodzin oraz budowaniu pozytywnego wizerunku spółki.

Organ podatkowy uznał, że spółka powinna opodatkować VAT świadczenia na rzecz rodzin pracowników oraz dla byłych pracowników i ich rodzin. Natomiast w zakresie VAT naliczonego uznał, że spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie w tej części, w jakiej wydatki te dotyczyły pracowników, gdyż tylko w tym przypadku wystąpił pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi. Prawo to nie przysługuje jej natomiast w odniesieniu do wydatków poniesionych na rzecz pozostałych uczestników festynu (tj. byłych pracowników i osób im towarzyszących).

Sąd podzielił stanowisko organu podatkowego w części dotyczącej opodatkowania usług na rzecz pozostałych (innych niż pracownicy) uczestników festynu. Jego zdaniem za opodatkowaniem przemawia m.in. brak realnego wpływu tych osób na funkcjonowanie czy postrzeganie spółki. Natomiast za niezgodne z prawem uznał stanowisko organu w zakresie braku prawa do obniżenia podatku należnego z tytułu organizacji festynu dla osób niebędących pracownikami spółki. Skoro art. 86 ?ust. 1 ustawy o VAT wiąże prawo do odliczenia podatku naliczonego z wykorzystywaniem towarów i usług do czynności opodatkowanych, to spółce powinno przysługiwać takie prawo.

—Tomasz Wieczorek, współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Komentarz eksperta:

Katarzyna ?Zembrzuska, doradca podatkowy, ?starsza konsultantka ?w warszawskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.

Komentowany wyrok WSA zdaje się być racjonalny. Artykuł 8 ust. 2 ustawy o VAT wyraźnie stanowi, że za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT uznaje się m.in. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Organizacji imprezy artystyczno-rozrywkowej, której głównym celem ?jest integracja pracowników, a w efekcie zwiększenie ich wydajności i motywacji ?do pracy, trudno nie zaklasyfikować ?jako świadczenia związanego ?z działalnością gospodarczą spółki. ?Jest to bowiem aktywność nakierowana ?na zwiększenie zysków spółki. ?W świetle ww. przepisu organizacja ?imprez dla pracowników nie powinna ?zatem podlegać opodatkowaniu VAT.

Natomiast w odniesieniu do rodzin pracowników, a także byłych pracowników ?i ich rodzin, istnieją wątpliwości, czy jest jakiś związek pomiędzy ich uczestnictwem w imprezie integracyjnej a działalnością gospodarczą podatnika. Zarówno organ podatkowy, jak i sąd stwierdzili, że nie ma. Czy zasadnie? Wydaje się, że tak, ?bo de facto trudno dopatrzyć się realnego wpływu rodzin pracowników oraz byłych pracowników i ich bliskich na funkcjonowanie czy postrzeganie spółki na rynku. ?W konsekwencji spółka powinna ?opodatkować VAT świadczenia wykonane na rzecz tych osób. Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, w jaki sposób należy skalkulować podstawę opodatkowania. Miejmy nadzieję, że sąd określi metodę kalkulacji w pisemnym uzasadnieniu ?do komentowanego wyroku (na dzień dzisiejszy dysponujemy jedynie ?uzasadnieniem ustnym).

Nie można zgodzić się natomiast ze stanowiskiem zaprezentowanym przez organ podatkowy, że spółka (organizator imprezy) ma jedynie częściowe prawo ?do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na organizację festynu, tj. wyłącznie od wydatków poniesionych na organizację imprezy dla pracowników (czyli wydatków związanych z jej działalnością). Jeśli bowiem spółka ma opodatkować VAT świadczenia na rzecz pozostałych uczestników imprezy, to w konsekwencji 100 proc. wydatków będzie związanych ?z działalnością opodatkowaną VAT (podstawowy warunek zaistnienia prawa ?do odliczenia VAT naliczonego). Twierdzenie, że spółce nie przysługuje prawo ?do odliczenia VAT w odniesieniu do wydatków poniesionych na rzecz rodzin pracowników oraz byłych pracowników i ich bliskich, a z drugiej strony nałożenie obowiązku naliczenia VAT od świadczeń wykonanych na rzecz tych osób, jest złamaniem zasady neutralności VAT. WSA wykazał się zatem rozsądkiem, uchylając interpretację łamiącą w rażący sposób przepisy ustawy o VAT w tym zakresie.