Spółka złożyła wniosek o rozłożenia na raty zaległości podatkowej w podatku dochodowym ?od osób prawnych za 2011 rok. Czy możemy teraz zwrócić się ?o umorzenie tej zaległości? ?Co należy zrobić?
– pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 167 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: op) do czasu wydania decyzji przez organ pierwszej instancji, strona może wystąpić o rozszerzenie zakresu żądania lub zgłosić nowe żądanie, niezależnie od tego, czy żądanie to wynika z tej samej podstawy prawnej co dotychczasowe. Warunkiem jest, aby dotyczyło tego samego stanu faktycznego.
Trzy przesłanki
- żądaniem można wystąpić, jeżeli:
- ?podmiot występujący z żądaniem jest stroną postępowania,
- ?żądanie zostanie złożone nie później niż do momentu wydania decyzji przez organ podatkowy,
- ?rozszerzenie (nowe żądanie) musi dotyczyć tego samego stanu faktycznego.
Przykład
Naczelnik urzędu skarbowego prowadzi wobec spółki „Kasztelan" z siedzibą w Luboniu postępowanie o rozłożenie na raty zaległości podatkowych ?w podatku dochodowym od osób prawnych za 2012 rok. W tej sprawie organ podatkowy ?30 stycznia 2014 roku wydał decyzję, w której odmówił firmie rozłożenia na raty zaległości podatkowych. W uzasadnieniu wskazał, że spółka nie spełnia przesłanek do uwzględnienia wniosku o rozłożenie zaległości podatkowej na raty, a co więcej, jest w stanie bez uszczerbku dla prowadzonej działalności dokonać jednorazowo stosownej spłaty. Tymczasem 31 stycznia 2014 roku firma „Kasztelan" złożyła wniosek o rozszerzenie żądania poprzez umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób prawnych za 2012 rok, wskazując ?na zaistnienie nagłego ?i nieprzewidzianego wypadku, ?w wyniku którego działalność firmy zostaje zawieszona. ?Organ podatkowy odmówił uwzględnienia żądania, wskazując na wydanie w tej sprawie decyzji podatkowej.
Nawet gdy została uchylona
Istotne jest, aby zawarte ?w art. 167 § 1 o.p. pojęcie „wydania decyzji przez organ pierwszej instancji" interpretować dosłownie, to znaczy jako fakt wydania decyzji, niezależnie od tego jaki był późniejszy jej los. W szczególności nie ma znaczenia, że decyzja została później uchylona. Trzeba bowiem zauważyć, że uchylenie decyzji nie oznacza, że ?w sprawie nie została wydana decyzja przez organ pierwszej instancji (wyrok WSA w Lublinie z 30 listopada 2012 r., I SA/Lu 666/12).
Pojęciem „wydania decyzji przez organ pierwszej instancji" należy więc objąć wszystkie przypadki wydania decyzji pierwszoinstancyjnej, niezależnie od dalszych losów tego rozstrzygnięcia a więc od tego czy zostanie ono w dalszym czasie uchylone, czy też nie (wyrok NSA z 28 sierpnia 2007 r., II FSK 1004/06).
Przykład
Podatnik Kazimierz Kowalski PPHU „Autor" odwołał się od decyzji naczelnika urzędu skarbowego odmawiającej rozłożenia na raty zaległości podatkowej w VAT za maj 2013 roku. Odwołanie wraz z aktami sprawy zostało przekazane dyrektorowi izby skarbowej. ?W tym czasie podatnik złożył organowi drugiej instancji wniosek o rozszerzenie zakresu żądania poprzez umorzenie zaległości podatkowej w VAT ?za maj 2013 roku. Rozszerzenie zakresu żądania ma więc miejsce na etapie procedury odwoławczej, co w świetle ?art. 167 § 1 o.p. jest działaniem spóźnionym. Jako takie jest więc nieskuteczne.
Termin biegnie na nowo
Załatwienie sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania dowodowego powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż ?w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej ?– nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 139 § 1 o.p.). W tym jednak przypadku termin ten biegnie na nowo od dnia rozszerzenia zakresu lub zgłoszenia nowego żądania.
Organ może uwzględnić żądanie podatnika lub odmówić uwzględnienia takiego żądania. Odmowa uwzględnienia żądania w sprawie zmiany zakresu postępowania następuje w drodze postanowienia. Na to postanowienie zażalenie nie przysługuje.
WZÓR wniosku o rozszerzenie żądania
Ostrów Mazowiecka, 4 lutego 2014 r.
„Kaje-pol" Sp. z o.o.
Kajetan Jankowski
ul. Kwiatowa 2/1
07-300 Ostrów Mazowiecka
NIP 777-133-22-18
Do:
Naczelnika Urzędu Skarbowego
w Ostrowi Mazowieckiej
ul. Stanisława Dubois 1
07-300 Ostrów Mazowiecka
nr US/411-23/2013
Wniosek o rozszerzenie żądania
Na podstawie art. 167 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. ?– Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 749 ?ze zm.) wnoszę o rozszerzenie żądania o umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób prawnych ?za 2012 r.
Uzasadnienie
Pismem z 20 grudnia 2013 roku, na podstawie art. 67a § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej, spółka wniosła o rozłożenie na raty zaległości podatkowej z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 rok.
Jednak 28 stycznia 2014 roku sytuacja spółki uległa drastycznej zmianie. W związku z pożarem zniszczeniu uległa cała linia produkcyjna oraz część magazynu, w których przechowywane były gotowe produkty. W chwili obecnej spółka nie prowadzi żadnej działalności gospodarczo–wytwórczej z uwagi na brak bazy maszynowej. Firma rozważa możliwość wzięcia w leasing nowego parku maszynowego, gdyż stara linia produkcyjna ?z uwagi na znaczne zniszczenia nie może być używana. ?Spółka musi jednak pokryć bieżące koszty (koszty pracownicze, obciążenia publiczno – prawne itp.), nie generując przy tym żadnych dochodów. Konieczność spłaty zobowiązania podatkowego, którego przedmiotem jest niniejszy wniosek, spowoduje zatem bardzo dotkliwe skutki finansowe ?dla spółki.
Do czasu wznowienia działalności firma nie jest w stanie wypełnić obowiązku spłaty chociażby pierwszej raty zaległości.
Ze względu na powyższe, biorąc pod uwagę ważny interes podatnika, wnoszę o rozszerzenie pierwotnego żądania poprzez domaganie się umorzenia, na podstawie art. 67a § 1 pkt 3 ordynacji podatkowej, zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób prawnych za 2012 rok w całości.
Kajetan Jankowski
Prezes zarządu
Załączniki:
– Protokół z 1 listopada 2011 roku sporządzony przez Radosława Nowaka ze Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej,
– Zestawienie płatności spółki „Kaje-pol" na dzień 31 stycznia 2013 roku w podziale na zobowiązania publiczno – prawne, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania.