Tylko karty finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) pozostają poza zakresem działalności opodatkowanej VAT.

Administrator ZFŚS...

W stosunku do innych, tj. finansowanych z kieszeni pracowników, zleceniobiorców i samozatrudnionych, firmie przysługuje prawo do odliczenia podatku, ale jednocześnie trzeba opodatkować ich przekazanie.

Jeśli odpłatność od zleceniodawców jest potrącana z ich wynagrodzenia, a nie można zastosować innych zwolnień z obowiązku rejestracji na kasie fiskalnej, trzeba wystawić paragon – wynika z niedawnej interpretacji łódzkiej Izby Skarbowej (nr IPTPP1/443-738/13-7/MW).

Gdy benefity są finansowane z ZFŚS, pracodawca pełni funkcję administratora, pośrednika w udostępnianiu usługi obcej. Nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia, a zakup kart na siłownię i ich przekazanie pracownikom nie mieści się w zakresie jego działalności gospodarczej.

Tak samo rozliczane są benefity częściowo finansowane z ZFŚS.

...albo usługodawca

W niedawnej, wydanej na wniosek spółki leasingowej, interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnia, że zakup kart dla dzieci pracowników i osób towarzyszących, finansowany przez potrącenie odpowiedniej kwoty z wynagrodzeń, powinno się już traktować jako zakup związany z działalnością opodatkowaną VAT. Firma może odliczyć podatek zawarty w fakturze zakupowej od przedsię-?biorcy obsługującego program (interpretacja nr IPTPP1/443- 738/13-8/MW). Jednocześnie, przekazując karty uprawniające do wstępu do obiektów sportowych, powinna naliczyć VAT, gdyż jest to odpłatna usługa (nr IPTPP1/443-738/ 13-6/MW).

Jej odbiorcami są pracownicy, tak więc zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (pkt 33 załącznika) nie trzeba wystawiać paragonów. Na wniosek pracownika firma powinna jednak wystawić fakturę.

Spółka zapytała też o sposób opodatkowania usług obiektów sportowych udostępnianych odpłatnie zleceniobiorcom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W obu wypadkach minister odpowiedział, że spółka dokonuje ich odpłatnej odsprzedaży. W stosunku do przedsiębiorców prawidłowe będzie wystawienie faktury.

Zleceniobiorca nieprowadzący działalności gospodarczej zasadniczo powinien z kolei dostać paragon. Można go nie wydawać, jeśli podatnik wystawia imienną fakturę i jednocześnie w poprzednim roku sprzedał nie więcej niż 50 usług, maksymalnie 20 osobom.

Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej dotyczy też sytuacji, gdy zapłaty dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Zdaniem organu zastosowanie tego zwolnienia uzależnione jest od dokonania przelewu przez zleceniobiorcę.

– W związku z tym, że zapłata za karty zostaje potrącana przez spółkę przy zapłacie wynagrodzenia za umowę-zlecenie, nie można uznać, iż zapłata następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy wnioskodawcy. Nie można uznać, że zapłata następuje z konta bankowego zleceniodawcy – nabywcy usługi – wyjaśniła izba.

Opinia dla „Rz"

Aleksandra Plichta, ekspert podatkowy z Accreo

Świadczenia finansowane – w tym częściowo – z ZFŚS jako czynności spoza zakresu opodatkowania VAT nie wymagają dokumentowania fakturą ani paragonami z kasy fiskalnej. Tymczasem świadczenie usług na rzecz zleceniobiorców powinno być co do zasady dokumentowane paragonem. Można jednak skorzystać z kilku wyjątków. Oprócz uregulowania należności przelewem czy wystawiania faktur oraz posiadania ewidencji i dowodów jednoznacznie wskazujących, jakiej konkretnie czynności dotyczyła wpłata, obowiązuje wyłączenie z wystawiania paragonów do limitu ?20 tys. zł rocznej sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Zwolnienie to można stosować, jeśli w poprzednim roku pracodawca nie używał już kasy rejestrującej bądź nie utracił prawa do analogicznego zwolnienia.