Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wydanej 2 grudnia 2013 (nr ILPB1/415-996/13-4/AP).
Z pytaniem zwrócił się muzyk i piosenkarz, który od pół roku prowadzi własną działalność gospodarczą. Przychody uzyskuje głównie ze sprzedaży swoich usług – występuje, koncertuje, nagrywa płyty. Obecnie korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT i wystawia swoim kontrahentom rachunki bez VAT. W 2003 roku, gdy nie prowadził jeszcze działalności gospodarczej, artysta podpisał deklarację członkowską i przystąpił do SAWP – organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, której powierzył prawa do artystycznych wykonań swoich utworów, zarówno tych, które już powstały jak i tych, które dopiero powstaną. Muzyk miał wątpliwości do jakiego źródła przychodów zaliczyć tantiemy wykonawcze, które otrzymuje i będzie otrzymywał od SAWP. We wniosku o interpretację wyraził własne stanowisko: przychody z tantiem wchodzą w zakres przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, bo tak stwierdził fiskus w podobnej sprawie innego muzyka.
Chodziło mu o interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 października 2012 (nr ITPB1/415-877/12/MR). W tamtej sprawie muzyk także miał firmę i był czynnym podatnikiem VAT. Wystawiał faktury organizacji zbiorowego zarządzania wypłacającej mu tantiemy wykonawcze za współwykonanie utworów, których autorem był ktoś inny. Fiskus stwierdził wtedy, że jeżeli osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wykonywania utworów, otrzyma tantiemy wykonawcze, przychód z tego tytułu jest dla niej przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W sprawie poznańskiej fiskus zajął odmienne stanowisko. Jego zdaniem tantiemy wykonawcze należą do źródła przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego względu nie jest to przychód z działalności gospodarczej. Z przepisu ustawy o PIT, który definiuje pojęcie działalności gospodarczej na potrzeby tej ustawy, wynika bowiem, że jeśli konkretne przychody mogą być zaliczone do źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2 i 4-9 tej ustawy, to nie są przychodami z działalności gospodarczej.