Tak wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów. Poprzednia interpretacja ogólna w tej sprawie, z 11 maja 2012 r., utraciła aktualność.
Minister uwzględnił tezy uchwał Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2012 r. (sygn. II FPS 1/11) i 20 maja 2013 r. (sygn. II FPS 6/12). Pierwsza z nich dotyczy opodatkowania dywidendy otrzymywanej z SKA przez akcjonariusza będącego podatnikiem CIT. Druga odnosi się do rozliczeń takich dochodów osób fizycznych, podatników PIT.
Sąd stwierdził, że dochód spółki przypadający akcjonariuszom nie jest opodatkowany na bieżąco, lecz dopiero w wyniku jego podziału.
Po rozstrzygnięciu ze stycznia 2012 r. minister finansów wydał interpretację ogólną, w której uznał, że przychód akcjonariusza, zarówno podatnika PIT, jak i CIT, powstaje z chwilą podjęcia uchwały, tj. gdy akcjonariusze uzyskują roszczenie o wypłatę dywidendy. Minister odmiennie od NSA określił moment powstania przychodu, gdyż sąd w pierwszej uchwale uznał, że decydująca jest data wypłaty, a nie dzień podjęcia uchwały o dywidendzie. NSA potwierdził ten pogląd również w odniesieniu do osób fizycznych – w uchwale z maja 2013 r.
Minister wydał więc nową interpretację ogólną, tym razem powtarzając tezy NSA.
Korzystne rozwiązania podatkowe będą obowiązywały do końca roku. Od stycznia SKA stanie się podatnikiem CIT, tak więc środki wypłacane w formie dywidendy będą już wcześniej opodatkowane na poziomie spółki. Nowelizacja ustaw podatkowych ukazała się w Dzienniku Ustaw z 27 listopada z 2013 r., poz. 1387.
Spółki z rokiem podatkowym kończącym się po 31 grudnia zachowają do jego zakończenia prawo do rozliczeń na obecnych zasadach.
Nie ma już wiele czasu na zmiany roku podatkowego lub założenie nowej spółki. Zmiany i rejestracje, które nastąpią po 12 grudnia, nie przedłużą korzystnych rozliczeń podatkowych.
nr inter- pretacji: DD5/033/1/13/KSM/RD-122180/13