Dla opodatkowania akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie ma znaczenia, czy dostanie on dywidendę rzeczową czy pieniężną. Takie stanowisko potwierdził w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Podatnik zwrócił się do izby skarbowej z wnioskiem o wyjaśnienie, w jaki sposób akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) powinien określić podstawę opodatkowania dywidendy otrzymanej w formie niepieniężnej. Wnioskodawca uznał, że podstawą tą będzie wartość wynikająca z ksiąg rachunkowych spółki, odpowiadająca kwocie, jaka by mu przypadała w razie wypłacenia przez SKA „zwykłej" dywidendy pieniężnej.

Organ podatkowy przyjął, że przeniesienie rzeczy lub prawa należy traktować na gruncie ustawy o PIT na równi ze zbyciem wydawanych akcjonariuszowi rzeczy. Izba wyjaśniła, że przyjęcie innego stanowiska bezpodstawnie promowałoby dywidendę niepieniężną. Zamiast sprzedać nieruchomość, rozliczyć się z fiskusem z tej transakcji i dopiero wypłacić dywidendę, spółki przenosiłyby bezpośrednio na wspólników swój majątek.

SKA obecnie nie jest podatnikiem podatku dochodowego – są nimi wspólnicy. Organ uznał, że podstawą opodatkowania będzie nie wartość dywidendy, tylko przypadający na akcjonariusza dochód uzyskany przez SKA ze zbycia (tj. przekazania akcjonariuszowi) nieruchomości, ustalony proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku tej spółki.

WSA uchylił interpretację i wbrew opinii organu wyjaśnił, że przeniesienie własności nieruchomości w ramach wypłaty należnego udziału w zysku nie powoduje, iż spółka osiąga przychód, który trzeba przypisać wspólnikom. Uzasadnienie poparł orzecznictwem w sprawie dywidend przekazywanych przez spółki kapitałowe.

WSA zauważył ponadto, że przyjęcie stanowiska organu podatkowego powodowałoby, iż wszyscy wspólnicy, także ci, którzy otrzymali dywidendę w środkach pieniężnych, zapłaciliby podatek z tego powodu, że jeden z nich przejął nieruchomość.

Wyrok potwierdza, że podatnicy, którzy w obecnym stanie prawnym odprowadzili daninę według zasad forsowanych przez ministra finansów, mają spore szanse na korektę rozliczeń.    —maj

sygnatura akt: I SA/Łd 814/13