Podkomisja ds. monitorowania systemu podatkowego przyjęła wczoraj wniosek posła Jakuba Szulca (PO), wyłączający spółki komandytowe z planowanego nałożenia na nie podatku dochodowego od osób prawnych. Ministerstwo Finan sów nie protestowało.

– Przekonała mnie argumentacja posłów, którzy zauważyli, że w wypadku spółek komandytowych nie dochodzi do agresywnych optymalizacji – powiedział „Rz" wiceminister finansów Maciej Grabowski.

W ten sposób spółki te byłyby nadal opodatkowane według dotychczasowych zasad, tj. podatek płaciliby wyłącznie wspólnicy od swoich dochodów. Posłowie utrzymali jednak plany opodatkowania CIT spółek komandytowo-akcyjnych. Według rządowego projektu miałyby one płacić podatek od swojego dochodu niezależnie od opodatkowania dochodów osiąganych przez wspólników. Nowe zasady mają wejść w życie z początkiem 2014 r.

Rządowe plany nałożenia CIT na oba typy spółek były uzasadniane nadmiernym ich wykorzystywaniem do optymalizacji podatkowej. Ich zysk jest de facto nieopodatkowany, co – według MF – narażało Skarb Państwa na straty. Planowane regulacje miały zwiększyć wpływy do państwowej kasy o 300 mln zł  Z danych MF wynika, że obecnie w Polsce jest zarejestrowanych około 10 tys. spółek komandytowych i ok. 3 tys. komandytowo-akcyjnych.

etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie