- W prowadzonej działalności gospodarczej ponoszę czasem wydatki na przesyłki kurierskie i pocztowe. Są one związane z wysyłką towaru zamówionego przez klientów przez Internet. Czy mogę zakwalifikować te wydatki jako koszt uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Czy w przypadku opłat pocztowych wystarczającymi dokumentami będą pokwitowania nadania przesyłek? – pyta czytelniczka.

Prawidłowe dokumentowanie transakcji w celu późniejszego ich zaewidencjonowania jako koszt uzyskania przychodu jest bardzo istotne. Także w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży wysyłkowej, ponoszą często spore wydatki związane z nadawaniem przesyłek drogą kurierską lub pocztą. Do ujęcia w kosztach wydatków na usługi kurierskie konieczna będzie faktura. Opłaty pocztowe nie wymagają takiego potwierdzenia.

Po wysłaniu przesyłki, pracownik urzędu pocztowego na żądanie nadającego może oczywiście wystawić fakturę. Wpisanie jej w pkpir nie będzie błędem. Jednak wystarczającym dokumentem będzie poświadczony przez pocztę wpis do książki nadawczej lub dowód nadania.

Wynika to z § 13 pkt 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, który uznaje za dowody księgowe dowody opłat pocztowych i bankowych wprost, bez konieczności sporządzania np. dowodów wewnętrznych.

Przykład

Przedsiębiorca prowadzący podróżniczy sklep internetowy „Szumilas" wysyła pocztą towar zamówiony przez Internet do swoich klientów. Po dokonaniu wysyłki prosi o wystawienie faktury.

Przedsiębiorca zaksięguje ten wydatek (w wys. 40 zł) na podstawie wystawionej faktury VAT w prowadzonej przez siebie podatkowej księdze przychodów i rozchodów w sposób przedstawiony w tabeli.

—Kamil Sikora, partner zarządzający, Biuro Rachunkowe Norwegian Finance