Urzędów nie zadowala ogólne określenie grupy produktów. Twierdzą, że nie pozwala to na jednoznaczną identyfikację towarów (chyba że wszystkie są w jednej cenie). Takie wnioski wynikają z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPP4/443-242/ 13-4/BM).
O jej wydanie wystąpił sprzedawca butów. Asortyment ma różnorodny, dlatego w kasie swojego sklepu wprowadził bardziej ogólne nazwy: obuwie damskie, męskie, dziecięce (letnie, zimowe, jesienne, sportowe). Uważa, że to prawidłowe postępowanie, ponieważ obowiązek podawania na paragonie producentów, fasonów, kolorów, rozmiarów lub innych określeń byłby skrajną nadinterpretacją przepisów.
Łódzka Izba Skarbowa wymaga jednak szczegółowych informacji. Powołała się na rozporządzenie ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU z 15 marca 2013 r., poz. 363). Wynika z niego, że paragon powinien zawierać nazwę towaru pozwalającą na jednoznaczną identyfikację.
Jest to konieczne do przyporządkowania mu odpowiedniej stawki podatku. Dlatego nazwa nie może być bardzo ogólna i oznaczać tylko określonej grupy asortymentowej.
Zdaniem fiskusa towary można podzielić ogólnie tylko wtedy, gdy wszystkie produkty z danej grupy są w jednakowej cenie. Jeżeli więc wszystkie wyroby z rodzaju obuwie damskie, męskie, dziecięce (letnie, zimowe, jesienne, sportowe) są w takiej samej cenie, nazwa grupowa daje możliwość ich identyfikacji.
Jeśli jednak w danej grupie towarów występują różne ceny (ze względu na fason, producenta czy inne kryteria) przesłanka jednoznacznej identyfikacji towaru nie zostanie spełniona.
Izba skarbowa przypomniała też, że do 30 września 2013 r. sprzedawcy mogą prowadzić kasy fiskalne na starych zasadach (czyli na podstawie poprzedniego rozporządzenia ministra finansów, w którym nie było mowy o jednoznacznej identyfikacji towaru). Jej zdaniem nie oznacza to jednak, że obecnie akceptowane jest stosowanie nazewnictwa bazującego np. na grupach towarowych w sposób nie pozwalający na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów.
– Nie ma racjonalnych przesłanek szczegółowego określania nazw towarów, jeśli opodatkowane są podstawową stawką VAT. Tutaj nie może bowiem dojść do żadnych nieprawidłowości – komentuje Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego. – Identyfikacja towaru może być potrzebna do zastosowania obniżonej stawki lub zwolnienia z podatku. Uważam jednak, że nazwa może być ogólna, a dodatkowe cechy towaru można wskazać w jego opisie. Pozwala na to § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących – dodaje ekspert.