Nowelizacja ustawy akcyzowej dotycząca wyrobów węglowych została przekazana do podpisu prezydenta 17 lipca. Cały rynek obrotu węglem i koksem długo czekał na uproszczenie zasad rozliczania podatku.

Warto jednak zwrócić uwagę na jedno niedociągnięcie, które jeszcze można naprawić. Jest to brak w ustawie nowelizującej stosownych przepisów przejściowych. Zgodnie z jej przepisem końcowym nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Gdyby ustawodawca wskazał wprost datę wejścia w życie nowych przepisów, dzień złożenia podpisu przez prezydenta ani dzień publikacji nie miałyby większego znaczenia.

Niestety podczas uchwalania ustawy nie zwrócono na to uwagi, przez co nowe regulacje zaczną obowiązywać równo 30 dni po ich publikacji. Jeżeli zatem przypadnie to np. na 10 sierpnia, to również „w trakcie" września zaczną obowiązywać nowe zasady rozliczania akcyzy.

Ma to o tyle znaczenie, że wprowadzane zmiany mają charakter fundamentalny z punktu widzenia rozliczenia się z fiskusem z akcyzy od węgla. Chodzi m.in. o zasady prowadzenia ewidencji akcyzowej (tego, jakie informacje mają w niej być umieszczane, ale także jakie podmioty obowiązane są do jej prowadzenia), obowiązek dołączania do przemieszczanych wyrobów dokumentu dostawy, zasady rozliczania ubytków itp.

Zdecydowanie wskazane byłoby, aby nowe zasady zaczęły obowiązywać na przełomie okresów rozliczeniowych.

Należy zatem mieć nadzieję, że dopełniając ostatnich kroków na drodze wprowadzania nowych przepisów podatkowych, stosowne organy będą mieć to na uwadze i termin publikacji umożliwi wejście w życie nowych regulacji na przełomie okresów rozliczeniowych.

Będzie to czynić zadość nie tylko postulatom branży, ale także tezom wynikającym z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, który dość restrykcyjnie podchodzi do kwestii „zaskakiwania" podatników przez fiskusa oraz zmieniania zasad gry w czasie jej trwania.

Z pewnością ograniczy to wątpliwości po stronie podatników, a jednocześnie nie spowoduje ryzyka uszczupleń po stronie Skarbu Państwa.

—oprac. maj

Autor jest radcą prawnym, doradcą podatkowym, menedżerem w PwC