- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza przejąć inną spółkę (jest to także spółka z o.o.). Oba podmioty płacą uproszczone zaliczki na CIT. Czy między dniem połączenia a końcem roku nadal będzie możliwe wpłacanie zaliczek w uproszczonej formie?
– pyta czytelnik.
W podobnej sprawie wypowiedziała się ostatnio Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 10 kwietnia 2013 roku (IPTB3/423-10/13-4/MF).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się do izby spółka, która miała zamiar dokonać przejęcia innego podmiotu. We wniosku napisała, że z odrębnych przepisów (tj. z ustawy o rachunkowości) nie wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych, a co za tym idzie spółka przejmująca nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych za okres od początku roku podatkowego do dnia dokonania przejęcia.
Zarówno spółka przejmowana, jak i spółka przejmująca, do dnia połączenia będą wpłacały zaliczki na podatek w uproszczonej formie, tj. w wysokości 1/12 podatku za rok poprzedni. Wątpliwości spółki przejmującej dotyczyły wysokości zaliczki na podatek po dniu przejęcia.
Zdaniem spółki, której pytanie spowodowało wydanie interpretacji, połączenie nie wpłynie na wysokość zaliczek. Za rok połączenia spółka złoży jedną deklarację CIT-8 po zakończeniu roku podatkowego, gdzie wykaże swoje przychody i koszty do dnia przejęcia, przychody i koszty spółki przejmowanej do dnia przejęcia oraz przychody i koszty połączonych podmiotów. Dopiero wówczas będzie można policzyć nową wysokość uproszczonej zaliczki na podatek dochodowy – obowiązującą w przyszłym roku podatkowym.
Spółka argumentowała, że ustawa o CIT dopuszcza tylko dwie możliwości zmiany wysokości uproszczonej zaliczki w ciągu roku podatkowego. Są to: korekta zeznania rocznego (art. 25 ust. 9 ustawy o CIT) oraz decyzja organu podatkowego zmieniająca wysokość podatku dochodowego, na podstawie którego policzono kwotę zaliczki (art. 25 ust 10 ww. ustawy).
W związku z tym, że ustawa o CIT nie wspomina o zmianie wysokości zaliczki w przypadku przejęcia, spółka uznała, ze powinna opłacać uproszczone zaliczki w wysokości, w jakiej były opłacane przed połączeniem.
Izba skarbowa potwierdziła zdanie spółki. Uznała bowiem, że wysokość uproszczonej zaliczki jest kalkulowana na podstawie podatku wykazanego w zeznaniu CIT-8 za rok poprzedzający dany rok podatkowy. Dlatego po przejęciu innej firmy kwota ta nie zmienia się.