Skarbówka twierdzi, że osoby otrzymujące od pracodawcy produkty do samodzielnego przygotowania napojów uzyskują przychód, który trzeba opodatkować. Zgadza się na zwolnienie z PIT tylko gotowych napojów.
Baniaczek z mineralną czy automat z kawą i herbatą to bardzo częsty widok na firmowych korytarzach. Z reguły nikt się jednak nie przejmuje opodatkowaniem konsumpcji. Przede wszystkim dlatego, że jeśli każdy ma dostęp do napoju, to nie wiadomo, kto i ile wypił. Nie można przyporządkować świadczenia do konkretnej osoby i w konsekwencji ustalić wysokości przychodu.
Co zrobić, jeśli taki przychód da się wyliczyć, np. gdy pracownik otrzymuje przydział wody mineralnej? Skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że nieopodatkowane są świadczenia przyznawane na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Zgodnie z § 112 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP pracodawca musi zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. A tym, którzy są zatrudnieni (stale lub okresowo) w warunkach szczególnie uciążliwych, ma zapewnić oprócz wody także inne napoje. Ich ilość, rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.
Nieopodatkowane są świadczenia przyznawane na podstawie przepisów bhp
Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje osób zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określa rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.
Ale uwaga. Fiskus zgadza się na zwolnienie tylko wówczas, gdy zatrudniony otrzyma gotowy produkt, np. mineralną albo herbatę z automatu. Jeśli natomiast dosta nie artykuły do samodzielnego przygotowania napoju, ulga nie przysługuje. Argument jest prosty: paczka to nie napój.
Oto przykład. Spółka przyznaje pracownikom miesięcznie 50 g herbaty oraz 0,5 kg cukru. Odbierając je, podpisują listę. Czy to świadczenie trzeba opodatkować? Tak, gdyż „wydana paczka herbaty i cukru pozostaje wyłącznie paczką herbaty i cukru, czyli artykułem spożywczym, a nie napojem" (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPBII/1/415-953/09/AŻ).
– To kontrowersyjny pogląd – mówi Ewa Szkolnicka, konsultantka w ITA Doradztwo Podatkowe. – Przepisy o BHP nie nakazują przekazywać gotowych napojów. Równie dobrze pracodawca może wypełnić swój obowiązek, dając zatrudnionemu produkty do ich przygotowania. Skutek jest taki sam. Na pewno jednak lepiej tak zorganizować dystrybucję napojów, aby nie ryzykować sporu z fiskusem – dodaje ekspertka.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl