Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt II FSK 1364/11) oddalił skargę kasacyjną podatnika w sprawie sposobu opodatkowania zysków spółki komandytowej z obrotu papierami wartościowymi.

Sąd zdecydował, że o kwalifikacji podatkowej takich należności decyduje oficjalny zakres działalności spółki.

We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że rozważa przystąpienie do spółki komandytowej. Podkreślił, że spółka może stać się właścicielem akcji, które będą przedmiotem obrotu.  Zapytał, czy przychody spółki komandytowej z odpłatnego zbycia akcji oraz koszty będą dla niego przychodami z działalności gospodarczej. Zastrzegł jednak, że obrót akcjami będzie tylko faktycznie przedmiotem działalności spółki, i nie zostanie to potwierdzone formalnie odpowiednim wpisem w jej umowie. Fiskus odpowiedział, że  przychody, tak samo jak i koszty uzyskania przychodów związane z nabywaniem i zbywaniem akcji, nie będą dla podatnika, jako wspólnika spółki komandytowej, kwotami z pozarolniczej działalności gospodarczej. W jego ocenie przychody te stanowią przychód z kapitałów pieniężnych.

Podatnik nie dawał za wygraną. W skardze do sądu administracyjnego przekonywał, że wszystkie dochody uzyskiwane przez spółkę komandytową zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o PIT pochodzą z działalności gospodarczej. W związku z tym nie podlegają one opodatkowaniu jako przychody z kapitałów pieniężnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jednak jego skargę.

Co do zasady sąd kasacyjny  uznał takie rozstrzygnięcie za prawidłowe. W ustnych motywach uzasadnienia dokonał  jednak rozróżnienia źródła przychodów z obrotu akcjami w spółce komandytowej w zależności od tego, jak formalnie wygląda zakres jej działalności.

Jak zauważył sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Tomasz Zborzyński, art. 30b ust. 4 ustawy o PIT przewiduje, że odpłatne zbycie papierów wartościowych może nastąpić w działalności. Dlatego jeżeli spółka ma oficjalnie wpisany do jej zakresu obrót  papierami wartościowymi, to zyski z niego należy kwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej. Jeśli jednak taki obrót odbywa się tylko przy okazji, poza przedmiotem działalności zapisanym w umowie i ewidencji, zyski z  obrotu papierami wartościowymi należy klasyfikować jako przychody z kapitałów pieniężnych.

Wyrok jest prawomocny.