Aktualizacja: 12.05.2021 18:52 Publikacja: 12.05.2021 18:52
Foto: Adobe Stock
W sprawie rozliczeń podatku dochodowego od pół miliona firm za 2020 rok znów nastąpiło zamieszanie. Po tym, jak w lutym i marcu przedsiębiorcy musieli czekać na elektroniczne PIT-y 36 i 36L, teraz znów pojawiają się problemy z rozliczeniem. Dotyka to zwłaszcza tych, którzy liczą na szybki zwrot nadpłaty podatku za ubiegły rok.
Czytaj także:
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
Sejm pracuje nad zmianami w ustawach o VAT i akcyzie. Pojawi się ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Rząd wycofuje się z pomysłu integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Ostrzegaliśmy ostatnio, że przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się firmowej infrastrukturze, by do końca marca poprawnie wypełnić deklarację podatkową. Co mówią nowe przepisy i jakich budowli dotyczą? Zapraszamy na kolejny webinar "Rzeczpospolitej".
Wydatki na dodatkowe świadczenia dla samozatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka się zgadza, eksperci podkreślają jednak, że tylko wtedy, gdy benefity są elementem wynagrodzenia współpracowników.
Przedsiębiorca prowadzący samodzielną działalność może ją rozliczać, korzystając z kasowego PIT. Także wtedy, gdy jednocześnie działa w spółce cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów.
Rosnący rynek papierów wartościowych, a także sprzedaży i najmu nieruchomości – takie prawidłowości handlowe można wyczytać z rocznego podsumowania PIT za 2023 r.
Korzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników (IP) wiąże się z dodatkowymi obowiązkami działu kadrowo-płacowego. Konieczna jest właściwa rejestracja czasu pracy innowacyjnych pracowników, odpowiednie obliczenie wpłaty podatku i sporządzenie rocznej deklaracji PIT-4R z uwzględnieniem ulgi.
Ojciec może rozliczyć się razem z dziećmi dopiero w zeznaniu za rok, w którym orzeczono rozwód. Jeśli nie ma rozwodu, to formalnie jest żonaty i ulga mu nie przysługuje.
W 2023 r. niemal dwukrotnie wzrosła liczba podatników zarabiających brutto ponad 120 tys. zł rocznie. Równocześnie rośnie popularność ryczałtowego PIT.
Polskie prawo oferuje instrumenty, które mogą pomóc w sukcesji lub w długoterminowym zarządzaniu majątkiem prywatnym czy rodzinnym. Każdy z nich ma zalety i wady. Wybór danego rozwiązania powinien być dostosowany do specyfiki biznesu oraz zakresu jego działalności.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na lekarstwa, środki higieniczne, napoje oraz przekąski, które są udostępniane pracownikom. Wpływają bowiem pozytywnie na ich samopoczucie i motywują do lepszej pracy.
Poznaliśmy wyniki rozliczenia PIT za 2023 rok. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek ten zapłaciło o sześć milionów podatników więcej niż rok wcześniej. Wyższy niż rok wcześniej jest też sam podatek.
Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych dotyczą m.in. spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, co wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań i dostosowanie struktur działalności do zmieniającego się otoczenia prawnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas