Wczoraj rozpoczęły się prace nad dużą nowelizacją ustawy o VAT. Pisaliśmy już na łamach „Rz", że podstawowa zmiana to wprowadzenie nowej definicji momentu powstania obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania.
Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku obowiązek podatkowy powstanie z upływem miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Nie będzie już zależny od wystawienia faktury.
Niestety, nic nie zmieni się w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych i paliwa do nich. W projekcie znalazł się przepis przedłużający jeszcze na rok obowiązywanie ograniczeń dotyczących odliczania VAT w wypadku tych samochodów.
– To oznacza, że w przyszłym roku podatnicy będą mogli odliczyć 60 proc. VAT z otrzymanej faktury dokumentującej zakup samochodu, nie więcej niż 6 tys. zł od jednego auta – wyjaśnia Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP. Komisja Europejska udzieliła zgody na stosowanie ograniczeń odliczania VAT przez trzy lata.
– Wystąpiliśmy o trzyletnią derogację i taką otrzymaliśmy. Mamy też opinię Komitetu VAT, która pozwala na utrzymanie zasad ograniczających odliczenia VAT od paliwa do napędu samochodów z kratką do końca 2013 r. I zamierzamy skorzystać z tej możliwości – wyjaśnia wiceminister finansów Maciej Grabowski. Po 2013 r. automatyczne przedłużenie ograniczeń nie będzie możliwe. Konieczna będzie zgoda Brukseli.
– To nie oznacza jednak, że nie pracujemy nad innymi rozwiązaniami. Nie chcemy ponownie doprowadzić do funkcjonowania przepisów, które preferują samochody bardzo zbliżone do osobowych, czyli auta z kratką, które korzystałyby z pełnego odliczenia, a obok mielibyśmy samochody osobowe, które w ogóle nie korzystałyby z odliczenia – zastrzega minister Grabowski. Dziś największym problemem ministerstwa może okazać się czas. Zmiany mają wejść w życie od nowego roku, a prace nad nowelizacją są jeszcze w powijakach.
– Zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza w zakresie fakturowania systemy komputerowe będą wymagały przeprogramowania i zmian – przyznaje Maciej Grabowski.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe
Opinia:
Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL
Ustawodawca powinien dać podatnikom co najmniej trzy pełne miesiące na zapoznanie się ze zmianami w ustawie o VAT. Nowelizacja, nad którą obecnie pracuje resort finansów, zakłada bardzo dużo istotnych zmian technicznych. Będą one wymagały reorganizacji systemów komputerowych i dostosowania ich do nowych zasad rozliczenia VAT. Więcej czasu będą potrzebowały zwłaszcza firmy komputerowe, które oferują systemy do rozliczania podatku. Jeśli vacatio legis będzie krótkie, podatnicy pogubią się i mogą popełniać błędy, za które zapłacą przy najbliższej kontroli. Dlatego jeśli zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2013 r., to ustawa ją wprowadzająca powinna zostać opublikowana najpóźniej z końcem września tego roku.