Rezydenci podatkowi podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Nierezydenci (zagraniczni przedsiębiorcy) płacą podatek jedynie od dochodów osiągniętych na terytorium Słowacji.

Stawka podatku dochodowego dla osób fizycznych wynosi 19 proc. Jest to stawka liniowa niezależna od źródła dochodu (zyski kapitałowe są również opodatkowane taką stawką).

Zasady opodatkowania dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych dla osób fizycznych są podobne do opisanych reguł dotyczących osób prawnych. W przypadku osób fizycznych nie znajdzie jednak zastosowania część reguł wynikających z wdrożenia niektórych dyrektyw.

Co do zasady jednak dywidendy korzystają ze zwolnienia z opodatkowania, odsetki i należności licencyjne podlegają opodatkowaniu 19-proc. stawką. Odsetki i należności licencyjne wypłacane polskiemu rezydentowi podatkowego, będącemu osobą fizyczną, będą opodatkowane według stawek podatku u źródła wynikających z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Słowacją. W stosunku do odsetek podatek ten nie może wynosić więcej niż 10 proc., natomiast w stosunku do należności licencyjnych 5 proc. Tak obliczony podatek jest odliczany od podatku należnego w Polsce.

Do znaczących obciążeń fiskalnych przedsiębiorców należą składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest zobowiązana do ich samodzielnego odprowadzania.

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę są opodatkowani 19–proc. stawką liniową. Podobnie jak w Polsce istotnym obciążeniem są składki na ubezpieczenie społecznie i zdrowotne. Ich łączna wysokość to 35,2 proc. kwoty wynagrodzenia brutto. W Polsce obciążenia związane ze składkami na ubezpieczenie pracowników są podobne (30 – 35 proc.).

Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, składkami są obciążani zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a wynagrodzenie brutto jest traktowane jako wynagrodzenie pracownika bez uwzględnienia części składek przypadających na pracodawcę>patrz ramka.

Pewne podobieństwa dotyczą też zasad opodatkowania zysku z tytułu sprzedaży nieruchomości należących do majątku prywatnego. To dlatego, że podatku nie trzeba płacić, jeśli sprzedający był jej właścicielem dłużej niż pięć lat.

Jakie składki płaci przedsiębiorca

Przedsiębiorca (samozatrudniony), który prowadzi działalność na Słowacji, musi odprowadzać:

- składkę emerytalną 18 proc.

- składkę zdrowotną 14 proc.

- Składkę rentową 6 proc.

- Składkę chorobową 4,4 proc.

- Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia 2 proc.

- Fundusz rezerwowy 4,75 proc.

Łącznie obciążenia wynoszą więc 49,15 proc. -

—Paulina Pilch jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym, doradcą podatkowym w spółce OpusTax

—Dawid Strzała jest tam prawnikiem