22 marca podpisano protokół rządowy Polski i Cypru o zmianie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zakłada on m.in. likwidację tzw. klauzuli tax sparing, stosowanej podczas wypłacania dywidend. Pomniejszenie polskiego podatku będzie możliwe wyłącznie o daninę, która została faktycznie zapłacona na Cyprze.

Nie oznacza to jednak, że Cypr przestanie być atrakcyjny, gdy chodzi o dystrybucję zysków w postaci dywidendy. W takiej sytuacji można dokonać transferu środków do innych państw, skąd wypłata dywidendy opodatkowana będzie tylko w tym państwie stawką 15 proc. Wykorzystanie takich elementów planowania podatkowego zostało wzmocnione dzięki uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FPS 1/11) wskazującej, że dochód akcjonariusza (może być nim np. spółka cypryjska) spółki komandytowo-akcyjnej opodatkowany jest w chwili wypłaty zysku.

Zmiany dotyczą też rozliczenia dochodów dyrektorów spółek cypryjskich będących polskimi rezydentami. Osiąganie dochodów z pracy na Cyprze nadal jest bardzo korzystne, gdyż kwota wolna od PIT wynosi tam aż 19,5 tys. euro (ok. 80 tys. zł).

Protokół wprowadza także mniejsze stawki podatku u źródła z tytułu wypłaty dywidend oraz odsetek, co pozwoli szerzej wykorzystać możliwość świadczenia określonych usług z terytorium Cypru podlegających podatkowi u źródła. Cypr nadal oferuje zwolnienie z opodatkowania zysków kapitałowych  i 10-proc. stawkę CIT. Co więcej, renegocjowana umowa nie przewiduje tzw. klauzuli nieruchomościowej, zgodnie z którą zyski z przeniesienia własności udziałów (akcji) lub innych praw w spółce, której majątek składa się głównie z majątku nieruchomego położonego w drugim państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie. Brak tej klauzuli jest korzystny dla podatników, bo oznacza, że sprzedaż przez spółkę cypryjską udziałów w polskich spółkach nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Mimo likwidacji prostych narzędzi optymalizacji wykorzystanie jurysdykcji cypryjskiej nadal będzie racjonalne i korzystne dla podatników. Trzeba też podkreślić, że podpisany protokół zacznie obowiązywać z dniem wymiany przez Polskę i Cypr not dyplomatycznych, co nastąpi dopiero po zakończeniu niezbędnych procedur prawnych.

—oprac. mpa

Autor jest ekspertem ECDDP