- Firma wypłaciła pracownikowi świadczenie na przełomie grudnia i stycznia w formie przekazu pieniężnego. Wypłata ta została uwzględniona w PIT-40 za 2011 r.
Czy słusznie?
Odpowiedź zależy od tego, kiedy pracodawca faktycznie postawił do dyspozycji pracownika środki pieniężne, czyli w tym wypadku
– w jakim dniu pracownik otrzymał zawiadomienie pocztowe o wpłynięciu pieniędzy. Jeżeli do 31 grudnia 2011 r., to należało je wykazać w PIT-40 za 2011 r., jeżeli po tej dacie, to są już przychodem 2012 r. (do wykazania w zeznaniu podatkowym za 2012 r.).
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Wypłata wynagrodzenia (lub innego świadczenia pracowniczego) jest zatem przychodem z pracy w miesiącu jej otrzymania przez pracownika lub postawienia do jego dyspozycji.
Otrzymanie przez pracownika środków pieniężnych oznacza ich wręczenie, czyli tzw. wypłatę do ręki przez pracodawcę. Przychód powstaje także w dniu:
• w którym środki pieniężne postawiono do dyspozycji podatnika (np. w dniu wypłaty wynagrodzeń pracowniczych, o ile pracodawca był realnie przygotowany do dokonania takiej wypłaty), albo
• zawiadomienia przez pocztę o możliwości odbioru przekazu pieniężnego (niezależnie od tego, czy pracownik rzeczywiście otrzymał pieniądze tego dnia).
Jeżeli pracownik 30 grudnia 2011 r. otrzymał zawiadomienie pocztowe o wpłynięciu od pracodawcy świadczenia w formie przekazu pieniężnego, a pieniądze z poczty odebrał 2 stycznia 2012 r., to przychód z pracy powstał u niego 30 grudnia 2011 r., tj. w dniu, w którym pracodawca postawił do dyspozycji pracownika środki pieniężne (a nie 2 stycznia 2011 r., kiedy pracownik faktycznie odebrał pieniądze z poczty).
Inaczej jest przy obrocie bezgotówkowym (gdy pensja i inne świadczenia np. pieniężne pozapłacowe nie są wypłacane do ręki, tylko na konto pracownika). Wtedy momentem otrzymania należności jest dzień uznania rachunku bankowego pracownika jako rachunku wierzyciela. Podkreślić należy, że wypłata wynagrodzenia w formie bezgotówkowej jest możliwa tylko za pisemną zgodą pracownika (art. 86 § 3 kodeksu pracy).