Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 16 stycznia 2012 r. (IPTPP1/443-887/11-4/AK). Podatnik wskazał, że nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz nie świadczy usług w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Kursy, w których uczestniczy jako prelegent, prowadzone są na zasadach i zgodnie z przepisami m.in. ustawy o ruchu drogowym. Same szkolenia dotyczą przygotowania do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego, którego warunki i tryb uzyskania określony jest w prawie o ruchu drogowym.

Dodatkowo podatnik prowadzi obowiązkowe szkolenia dla kierowców zawodowych (wstępne oraz okresowe – wymagane przez odrębne przepisy). Zdaniem organu podatkowego świadczone przez niego usługi szkoleniowe na rzecz ośrodka (który z kolei świadczy zwolnione z VAT usługi szkoleniowe na rzecz kierowców lub kandydatów na kierowców zawodowych) nie podlegają zwolnieniu z VAT.

Izba wskazała również, że usługi świadczone przez podatnika nie mogą być uznane za ściśle związane z usługą podstawową (jaką jest usługa szkoleniowa świadczona przez ośrodek), gdyż takie usługi mogą korzystać ze zwolnienie jedynie, gdy są świadczone przez podmiot, który wykonuje usługę główną, czyli przez ośrodek.

Tomasz Dereszewski konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Tomasz Dereszewski konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Komentuje Tomasz Dereszewski, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Istnieją argumenty pozwalające zakwestionować stanowisko Izby. Jak wskazał podatnik, świadczy on usługi szkoleniowe (prowadzi prelekcje) na rzecz jednostki objętej systemem oświaty, która korzysta ze zwolnienie usług szkoleniowych przez nią świadczonych. Zdaniem podatnika nie wykonuje on usług w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Wiele przemawia jednak za tym, by uznać jego usługi za usługi w zakresie kształcenia zawodowego. Subiektywne odczucie, jakim kierował się podatnik wnioskujący o wydanie interpretacji przy przedstawianiu stanu faktycznego sprawy, nie powinno mieć decydującego wpływu na odpowiednią kwalifikację usługi przez organ podatkowy. Ustawa o VAT nie definiuje, co należy rozumieć przez usługi w zakresie kształcenia zawodowego.

Niemniej definicja taka pojawia się w rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. Usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania nie ma w tym wypadku znaczenia. W związku z tym, że podatnik prowadzi kursy w formie i na zasadach przewidzianych w przepisach (ustawa o transporcie drogowym), wydaje się, że jego usługi powinny być zwolnione z VAT, gdyż pozostają w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem (szkolenia dla zawodowych kierowców rozpoczynających pracę), a co więcej, mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy dla celów zawodowych (obowiązkowe okresowe szkolenia dla kierowców zawodowych).

Tak więc jest podstawa do uznania, że świadczone przez podatnika usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są objęte zwolnieniem z VAT. Potwierdzają to również inne interpretacje organów podatkowych (np. stanowiska izb skarbowych: w Katowicach z 5 grudnia 2011 r., IBPP1/443-1547/11/LG i w Łodzi z 2 listopada 2011 r., IPTPP2/443-404/11-4/IR).