Zaskarżenie decyzji podatkowej do wojewódzkiego sądu administracyjnego nie zawsze kończy się sukcesem skarżącego. Często sąd I instancji przyznaje rację fiskusowi i oddala skargę podatnika. Konstytucja gwarantuje obywatelowi prawo do obrony swoich racji w dwóch instancjach sądowych. Wyrok WSA można zaskarżyć jeszcze do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Jednym z warunków skutecznego wniesienia skargi kasacyjnej jest uzyskanie wyroku z pisemnym uzasadnieniem. Zgodnie bowiem z postępowaniem przed sądami administracyjnymi skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
W razie uwzględnienia skargi podatnika wojewódzki sąd administracyjny sporządza uzasadnienie na piśmie z urzędu. W praktyce oznacza to, że skarżący nie musi o to prosić. Inaczej jest wtedy, kiedy sąd I instancji oddala skargę – uzasadnienie na piśmie dostaje się dopiero po złożeniu wniosku.
Należy go zgłosić w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji. Wniosek o uzasadnienie zgłoszony przed ogłoszeniem wyroku jako przedwczesny nie wywoła żadnego skutku prawnego. Uzasadnienie sporządza się w terminie 14 dni od dnia wpłynięcia wniosku. Z orzecznictwa wynika, że skuteczne wniesienie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku następuje wyłącznie za pośrednictwem wojewódzkiego sądu administracyjnego, który wydał orzeczenie (por. postanowienie NSA z 16 marca 2011 r., sygn. II OZ 164/11).
Wniosek o sporządzenie uzasadnienia podlega opłacie. Pobiera się ją przy jego zgłoszeniu. Jeżeli opłata nie zostanie wniesiona, przewodniczący zarządzi jej ściągnięcie od strony, która złożyła wniosek.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości opłat kancelaryjnych pobieranych w sprawach sądowoadministracyjnych (DzU nr 221, poz. 2192) odpis orzeczenia z uzasadnieniem doręczony na wniosek kosztuje 100 zł.
Opłatę uiszcza się gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego lub na rachunek bankowy właściwego sądu.
Zobacz więcej:
» Dobra Firma » Podatki i księgi » W urzędzie skarbowym » Postępowanie podatkowe » Decyzje organów podatkowych » Odwołanie od decyzji