Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szeroki katalog zwolnień od akcyzy przewidziany w przepisach dla węgla i koksu. Ogromna większość podmiotów wykorzystujących te surowce, a zwłaszcza gospodarstwa domowe, będzie wykorzystywała węgiel w celach zwolnionych. Nie ma w związku z tym większego znaczenia, czy węgiel został przez nich nabyty przed czy po 2 stycznia 2012 r.

Przypomnijmy, że zwolnione z podatku są między innymi wyroby węglowe zużywane przez gospodarstwa domowe, szkoły, żłobki i podmioty lecznicze oraz stosowane w procesie produkcji energii elektrycznej i przez zakłady energochłonne do celów opałowych.

Uważamy jednak, że również te podmioty, które zużywają węgiel do celów opodatkowanych akcyzą, nie powinny jej płacić od węgla nabytego przed

2 stycznia 2012 r. Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy akcyzowej, jeżeli wobec węgla powstał obowiązek podatkowy w związku z dokonaniem jednej czynności, to nie powstaje kolejny raz.

Przed 2 stycznia 2012 r. węgiel był już opodatkowany akcyzą, mimo bezwarunkowego zwolnienia, a zatem przepis ten zakazuje – w myśl zasady jednokrotności opodatkowania akcyzą – obłożenia węgla podatkiem po raz kolejny. Takie samo stanowisko znalazło się również w piśmie Ministerstwa Finansów do jednej z organizacji branżowych.

Oczywiście przedstawiona wyżej interpretacja może być kwestionowana przez niektóre organy podatkowe. Dlatego jeżeli nasze zapasy węgla są istotne, warto tę kwestię wyjaśnić w drodze interpretacji indywidualnej ministra finansów.

Pierwszą deklarację akcyzową, jeżeli chodzi o węgiel (za styczeń), składać powinniśmy dopiero 25 marca 2012 r., dlatego jest szansa, że otrzymamy oficjalne stanowisko ministra przed upływem terminu do zapłaty akcyzy.

Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Parulski i Wspólnicy

Czytaj:

Wyjaśnienia MF: Opodatkowanie węgla i koksu od 2 stycznia 2012

Zobacz poradnik:

Zmiany w akcyzie w 2012 r.