Taką formę opodatkowania mogą w tym roku wybrać przedsiębiorcy, którzy w 2011 r. mieli maksymalnie 661 680 zł obrotu.

Jakie zalety ma ryczałt? Przede wszystkim mamy szansę na niższy podatek. Jego stawka zależy od rodzaju wykonywanej działalności (wynosi 3; 5,5; 8,5; 17 i 20 proc.).

Tracimy na kosztach

Ryczałt to też mniejsza biurokracja. Poza tym przychodów z działalności nie musimy łączyć z innymi źródłami, np. z wynagrodzeniem z umowy o dzieło (co przy ogólnych zasadach rozliczenia może spowodować, że wpadniemy w  wyższy próg podatkowy).

Ale na ryczałcie nie odliczymy bardzo licznych firmowych wydatków, które trzeba przecież ponosić niezależnie od formy opodatkowania. Co więcej, w skrajnej sytuacji może okazać się, że zapłacimy podatek mimo poniesienia straty.

Ryczałt więc opłaca się przedsiębiorcom, którzy mają duże przychody i małe koszty. Tak może być w branży budowlanej, gdzie wykonawcy sprzedają głównie robociznę, a także w innych branżach, gdzie są wysokie marże.

Jakie obowiązki ma ryczałtowiec?

Mniej ewidencji

Podstawowe to prowadzenie:

• ewidencji przychodów,

• wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

• ewidencji wyposażenia,

• kart przychodów pracowników.

Ryczałtowiec musi płacić co miesiąc podatek, a do 31 stycznia następnego roku składa zeznanie na formularzu PIT-28. Niektórzy mogą odprowadzać podatek co kwartał. W tym roku w ten sposób będą mogli się rozliczać z fiskusem ci, których przychody w 2011 r. nie przekroczą 110 280 zł. O wyborze tej metody odprowadzania podatku trzeba zawiadomić urząd skarbowy do 20 stycznia.

Ulgi tylko niektóre

Nie wszyscy jednak mogą płacić ryczałt. Z tej formy opodatkowania wykluczone są osoby wykonujące niektóre zawody bądź świadczące usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o ryczałcie, np. prawnicze, księgowe, zarządzania.

Warto też pamiętać, że ryczałtowcy nie mogą skorzystać z niektórych podatkowych preferencji, np. rozliczenia z dzieckiem bądź małżonkiem. Nie wykorzystają też ulgi na dzieci, mogą za to odliczyć darowizny i podzielić się 1 proc. podatku.

Zobacz » Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatek dochodowy » Wybór formy opodatkowania