Znowelizowane przepisy częściowo weszły w życie pod koniec października bieżącego roku, w większości zaczną obowiązywać od 1 i 2 stycznia 2012 r.
Nowelizacja w głównej mierze spowodowana była zakończeniem 1 stycznia 2012 okresu przejściowego, w którym Polska uprawniona była do stosowania zwolnienia z akcyzy dla węgla i koksu. Dlatego nowe przepisy dotyczące opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych wchodzą w życie 2 stycznia 2012.
Obrót wyrobami węglowymi
W ustawie umieszczono szczegółowe przepisy dotyczące transakcji wyrobami węglowymi opodatkowanych akcyzą oraz momentu powstania obowiązku podatkowego przy ich sprzedaży.
Pojawiło się pojęcie tzw. pośredniczącego podmiotu węglowego, który musi spełnić specjalne warunki przy rejestracji dla celów akcyzy, może jednak potem korzystać z udogodnień, takich jak zwolnienie przy sprzedaży wyrobów węglowych innym podmiotom pośredniczącym bądź podmiotom zwolnionym z akcyzy a także przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów węglowych.
Wprowadzono także szeroki wachlarz zwolnień od akcyzy dla wyrobów węglowych zużywanych m.in. w produkcji energii elektrycznej oraz wyrobów energetycznych, do przewozu koleją czy też przez podmioty, które zainwestowały w systemy podwyższające efektywność energetyczną bądź ekologiczne.
Korzystną zmianą dla przedsiębiorców jest dodanie przepisów regulujących możliwość korzystania z uproszczonych procedur celnych opisanych we wspólnotowym kodeksie celnym. Dzięki temu importerzy wyrobów akcyzowych będą mieli możliwość zrezygnowania z „tradycyjnych” odpraw celnych na rzecz uproszczonych. Przepisy te zawierają jednak pewne obostrzenia. Gdy chodzi bowiem o alkohol etylowy, stosowanie procedur uproszczonych nie będzie możliwe, a gdy o paliwa silnikowe, to będzie możliwe wyłącznie w określonych przypadkach.
Podwyżki dla konsumentów
Znowelizowane przepisy ustawy o podatku akcyzowym zawierać będą także zmiany niezbyt korzystne dla konsumentów, czyli podwyższenie stawek akcyzy na papierosy i paliwa.
W uchwalonej przez Sejm ustawie o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej założono bowiem podniesienie stawki kwotowej na papierosy z 158,36 zł/1000 szt. do 170,97 zł/1000 szt., przy niezmienionej stawce procentowej 31,41 proc. (co w praktyce oznacza podwyżkę o ok. 4 proc.), oraz podniesienie stawki na olej napędowy do 1196 zł za 1000 l (zamiast dotychczasowych 1048 zł). Podwyżka ma wejść w życie 1 stycznia 2012.
EMCS w przemieszczeniach krajowych
Od 1 stycznia 2012 przemieszczenia krajowe wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (bez zapłaconego podatku) będą obligatoryjnie objęte elektronicznym systemem przemieszczania oraz nadzoru wyrobów akcyzowych (EMCS), stosowanym dotąd do przemieszczeń między krajami Unii Europejskiej.
Użytkownikami tego systemu są prowadzący składy podatkowe, zarejestrowani wysyłający, zarejestrowani odbiorcy, podmioty objęte zwolnieniem z akcyzy wynikającym z art. 31 ust. 1 ustawy akcyzowej (m.in. instytucje UE, organizacje międzynarodowe) i organy podatkowe. Szerzej na ten temat pisaliśmy w „PiP” z 16 grudnia br. w tekście „EMCS obejmie także obrót krajowy”.
—a.kol
.
—Agnieszka Poręba doradca podatkowy w Taxplan sp. z o.o.