Podobnie, gdy jego przedsiębiorstwo działa sezonowo.
Na zawieszenie działalności gospodarczej może się zdecydować przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Zezwala na to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Nie określa jednak, co się wówczas dzieje z podatkiem od nieruchomości – czy przedsiębiorca może opłacać go według niższych stawek? Okazuje się, że nie.
Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z 1 grudnia 2008 (PL/LS/833/ 111/SA/08/376). Z ustawy wynika, że posiadanie przez przedsiębiorcę budynku, budowli czy gruntu powoduje objęcie ich wyższą stawką podatku od nieruchomości. W okresie zawieszenia działalności dana osoba nie przestaje być przedsiębiorcą.
Brak jest więc uzasadnienia dla zastosowania – dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – stawek przewidzianych dla gruntów i budynków pozostałych. Bo do zastosowania najwyższej stawki wystarczy sam fakt posiadania ich przez przedsiębiorcę.
Zawieszenie wykonywania działalności jest natomiast przesłanką zastosowania niższych stawek podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części, w których przedsiębiorca prowadził swoją działalność i które przed zawieszeniem objęte były najwyższą stawką ze względu na ich „zajęcie” na prowadzenie działalności gospodarczej.
Prawidłowość takiej interpretacji potwierdzają również orzeczenia sądowe. Przykładowo WSA w Olsztynie w wyroku z 3 października 2007 (I SA/Ol 302/07) uznał, że czasowe zawieszenie działalności gospodarczej lub pozostawienie „w stanie likwidacji” podmiotu podatkowego nie oznacza ustania jego bytu prawnego i nie uzasadnia zmiany przeznaczenia gruntów i budynków jako związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Tym samym nie skutkuje obniżeniem stawki podatku.
Na żadne preferencje nie mają też co liczyć przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność jedynie sezonowo. NSA w wyroku z 17 stycznia 2008 (II FSK 1517/07) orzekł, że „takie okoliczności, jak niesprzyjające warunki atmosferyczne występujące przez część roku (okres zimy), czy też inne trudności eksploatacyjne złóż torfu, stanowią przemijającą, jedynie krótkotrwałą przeszkodę przy możliwości pozyskiwania kopaliny.
Tego rodzaju przeszkody o charakterze sezonowym (...) są elementami przewidywalnymi, do których może i powinien odpowiednio przygotować się prowadzący taką działalność. Powyższe nie powoduje zatem zaistnienia tzw. względów technicznych (...) uprawniających podatnika do stosowania preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości, tzw. od gruntów pozostałych”. Podobnie wynika z wyroku WSA w Olsztynie z 20 czerwca 2007 (I SA/ Ol 448/06).
Czytaj również: