- Finansujemy naszemu pracownikowi kurs przygotowujący do matury. Do podstawowych obowiązków tego pracownika należy przygotowywanie projektów i dokumentacji technicznej do nich. Zastanawiamy się, czy koszt kursu możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako wydatek na podnoszenie kwalifikacji pracownika?
Dla rozstrzygnięcia o możliwości zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych decydujące znaczenie będą miały zasady ogólne określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Tego typu wydatki nie zostały bowiem wprost wyłączone z kosztów, o których mowa w art. 16 ustawy o CIT. Oznacza to, że w celu zaliczenia ich do kosztów podatkowych powinien zostać zachowany związek przyczynowo-skutkowy poniesionego wydatku z uzyskanym przychodem.
Wśród organów podatkowych dominuje pogląd, że wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu, jeżeli mają wpływ na wielkość osiągniętego przychodu podatnika i związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą (tak np. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 lutego 2010, ILPB1/415-1242/09-4/AG).
Aby zatem koszty kursu, w którym uczestniczy pracownik, zostały zaliczone do kosztów podatkowych, pomiędzy tematyką kursu i prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością musi zachodzić związek polegający na tym, że nabyta przez pracownika wiedza i nowe umiejętności będą skutkować osiągnięciem przez pracodawcę przychodu.
Jednocześnie należy pamiętać, że ciężar udowodnienia związku spoczywa każdorazowo na podatniku i jego wykazanie jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy.
Moim zdaniem zaliczenie przez spółkę wydatku poniesionego na sfinansowanie kursu maturalnego dla pracownika do kosztów uzyskania przychodu może być trudne do uzasadnienia. Kurs przygotowujący do matury bez wątpienia ma za zadanie podniesienie kwalifikacji pracownika, jednak wiedza na nim zdobyta ma charakter bardzo ogólny i jej rola w trakcie wykonywania obowiązków pracownika, które mają charakter ściśle techniczny, może nie mieć praktycznego znaczenia.
Trudno także wykazać, że na skutek uczestnictwa pracownika w kursie przedmaturalnym zwiększyła się jego wiedza techniczna. Z tego względu, w mojej ocenie, wydatek na sfinansowanie pracownikowi tego kursu nie jest kosztem uzyskania przychodu.
Odmienna interpretacja byłaby obciążona ryzykiem podatkowym ze względu na trudność z powiązaniem tego wydatku z osiąganymi przez spółkę przychodami i prowadzoną działalnością.
—Hanna Kozłowska, doktor nauk ekonomicznych biegły rewident i doradca podatkowy KDA Grupa Sarnowski i Wiśniewski w Poznaniu