Jest dobra informacja dla wszystkich firm, w których działają zakładowe fundusze świadczeń socjalnych (fundusz). Korzystne dla nich stanowisko potwierdził ostatnio dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Fiskus uznał, że czynności podejmowane w ramach funduszu polegające na przekazywaniu przez pracodawcę towarów i usług na rzecz osób uprawnionych za częściową odpłatnością nie mieszczą się w pojęciu „odpłatne świadczenie usług" i nie podlegają opodatkowaniu VAT (nr IPTPP2/ 443-381/11-2/AW).

To tylko administracja

Zdaniem Jarosława Ostrowskiego, radcy prawnego, doradcy podatkowego z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy Oddział w Toruniu, stanowisko to jest trafne. Odpowiada istocie podatku od wartości dodanej, który co do zasady obciąża obrót profesjonalny. Nie każde działanie przedsiębiorcy podlega VAT, opodatkowane są tylko czynności wynikające z działalności gospodarczej.

– Nie oczekujemy przecież, że osoba fizyczna prowadząca sklep z butami zapłaci VAT  od sprzedaży domowej lodówki – zauważa Jarosław Ostrowski.

W ocenie eksperta tego rodzaju transakcja nie jest opodatkowana, ponieważ nie jest zawierana w ramach działalności gospodarczej. Podobnie trzeba się odnieść do administrowania przez pracodawcę zakładowym funduszem świadczeń socjalnych.

Z korzystnym dla pracodawców stanowiskiem zgadza się też Robert Krasnodębski, radca prawny, partner w Kancelarii Weil, Gotshal & Manges. Zauważa, że zgodnie z regulacjami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych środkami funduszu zgromadzonymi na odrębnym rachunku bankowym pracodawca tylko administruje.

– Tak zdefiniowana ustawowo funkcja pracodawcy wyłącznie jako administratora środków funduszu pozwala na konstruowanie tezy, że w zakresie czynności administrowania nie jest on podatnikiem VAT – podkreśla Robert Krasnodębski.

Niestety, taka interpretacja ma też inne konsekwencje.

– Uznanie, że pracodawca w zakresie, w jakim działa poprzez fundusz, nie jest podatnikiem VAT, oznacza, że nie ma prawa do odliczenia podatku przy zakupach – przypomina Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, wspólnik w Kancelarii EOL.

Nie ma pewności

Zdaniem Jarosława Ostrowskiego mimo korzystnej interpretacji sytuacja podatników nie jest do końca jasna.

– Dość przypomnieć, że jeszcze w lipcu i sierpniu izby skarbowe w Warszawie i Bydgoszczy zajmowały stanowiska odwrotne do zaproponowanego w nowej interpretacji – zauważa.

Ostrowski podkreśla, że w sensie prawnym wszystkie interpretacje indywidualne pochodzą od ministra finansów, który do ich wydawania angażuje izby skarbowe. Tymczasem w praktyce sprzeczności są na porządku dziennym: nawet gdy głos zabierze NSA, niektóre ośrodki stosują się do jego wyroków, inne zaś je ignorują.

Również Maciej Grochulski, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Paczuski, Taudul, Korszla, Grochulski Doradcy Podatkowi, uważa, że wciąż istnieje ryzyko odmiennej interpretacji. W jego ocenie nawet to, że świadczenia z funduszu nie są w części refinansowane przez pracowników, nie powinno mieć znaczenia. Zwraca jednak uwagę, że ostatnio w jednym z wyroków sąd zajął odmienne stanowisko. Także organy podatkowe różnie się dotychczas w tej kwestii wypowiadały.

Dlatego aby uzyskać pewność, należy wystąpić z wnioskiem o interpretację do swojego „regionalnego" dyrektora izby skarbowej.

Jednocześnie minister finansów powinien czym prędzej zatroszczyć się o spójność prezentowanych w jego imieniu poglądów.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.tarka@rp.pl

Administrowanie funduszem

Z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wynika, że: „w przypadku gdy czynność zakupu od osoby trzeciej świadczenia w części finansowanego z zfśs, np. wczasów dla pracowników i emerytów, kolonii i obozów dla dzieci pracowników, karnetów uprawniających do korzystania z basenów, siłowni i innych obiektów sportowych, biletów do kina, teatru, kompleksowych usług polegających na organizowaniu określonej imprezy kulturalnej, jest działaniem o charakterze techniczno-administracyjnym, podejmowanym dodatkowo, całkowicie poza sferą prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej (poza sferą jego aktywności biznesowej), to czynność ta nie jest podejmowana przez pracodawcę w charakterze podatnika VAT. (...) Skoro działalność wnioskodawcy w zakresie administrowania funduszem socjalnym nie podlega opodatkowaniu VAT, to nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na rzecz osób uprawnionych sfinansowanych w części z zfśs".