W piątek, 19 sierpnia, Sejm uchwalił ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która zmienia wiele ustaw, w tym ustawę o podatku akcyzowym. To do niej, rzutem na taśmę, posłowie przyjęli poprawki wprowadzające od 1 stycznia 2012 r. zwolnienia z akcyzy dla węgla i koksu. Także tego zużywanego w gospodarstwach domowych i przez branże energochłonne.

Przyśpieszenie procesu legislacyjnego było imponujące. Gdy parę dni przed głosowaniem w Sejmie Ministerstwo Finansów przekazało projekt ustawy przewidujący zwolnienia w akcyzie do uzgodnień międzyresortowych, nikt się nie spodziewał, że jeszcze w tej kadencji Sejmu korzystne dla przedsiębiorców i obywateli – bo przeciwdziałające podwyżce cen ciepła i prądu – przepisy zostaną uchwalone. To prawda, że sposób dokonania zmian w prawie może budzić wątpliwości. Zwłaszcza że przyjęty tryb, tj. zgłoszenie propozycji MF jako poprawki poselskiej, i to dzień przed głosowaniem nad projektem ustawy, w praktyce pozbawił branże możliwości zaopiniowania nowych rozwiązań.

Niemniej ważniejsze jest to, że wreszcie nie będzie niepokoju co do tego, co stanie się po 1 stycznia 2012 r., gdy skończy się wynegocjowany przez Polskę okres przejściowy na stosowanie obecnego zwolnienia z akcyzy na sprzedawany przez polskich producentów węgiel i koks.

Poza tym warto podkreślić, iż uchwalone przepisy wprowadzają wszystkie dopuszczone przez dyrektywy unijne zwolnienia w podatku akcyzowym, w tym wszystkie rozwiązania postulowane jeszcze na początku tego roku przez przedsiębiorców.

Opodatkowane pozostaną straty węgla, które nie będą mieścić się w limitach strat naturalnych, kradzieże oraz przypadki, kiedy podmioty naruszą warunki formalne do zastosowania zwolnienia.

Dodatkowo system opodatkowania akcyzą węgla będzie dużo mniej uciążliwy administracyjnie i nie będzie wymagał tylu formalności co obrót paliwami, a w szczególności alkoholem. Pytanie tylko, czy i w jakim zakresie ministerstwo zmieni przepisy rozporządzenia o kontroli niektórych wyrobów akcyzowych, aby objąć kontrolą również podmioty zajmujące się produkcją i obrotem węglem.

—oprac. g.l.

Autorka jest doradcą podatkowym w kancelarii DLA Piper Wiater