Do końca maja 2011 r. w elektronicznym systemie przemieszczania oraz nadzoru wyrobów akcyzowych (z ang. EMCS) dokonano prawie 15 tys. dostaw wewnątrzwspólnotowych towarów z Polski do innych krajów UE oraz 40 tys. nabyć z innych państw unii podało Ministerstwo Finansów. W podsumowaniu pierwszych sześciu miesięcy funkcjonowania EMCS w Polsce nie ma jednak ani słowa o problemach, które na co dzień nękają celników i przedsiębiorców.

Okazuje się, że system wymaga robienia wielu rzeczy ręcznie. Celnicy muszą np. ręcznie zamykać procedurę przemieszczenia wyrobów, gdy system nie generuje raportów w wersji elektronicznej. Ręcznie muszą też przepisywać dane ze zgłoszenia celnego w eksporcie (ECS) do EMCS. Na dodatek nie wiadomo, jak powinna wyglądać procedura w razie nieotrzymania na czas raportu odbioru, bo nie została nawet uregulowana w przepisach.

- Generalnie ta część przepisów ustawy o podatku akcyzowym jest wyjątkowo lakoniczna i niejasna. Nie wiadomo np., co się dzieje, gdy podatnik nie otrzyma raportu o zakończeniu procedury przemieszczania - podkreśla Wojciech Krok, doradca podatkowy ze spółki Parulski i Wspólnicy. I dodaje: Funkcjonowanie systemu EMCS opiera się na dobrej woli urzędów celnych, które ręcznie robią wiele rzeczy, bo mają świadomość, że wina leży po stronie systemu, a nie przedsiębiorców. Strach jednak pomyśleć, co się stanie, gdy dojdzie do sporu.

Te z pozoru mało znaczące mankamenty mogą bowiem wpływać na rozliczenia firm. A błąd ludzki przy przepisywaniu danych z ECS do EMCS lub nieprzepisanie ich na skutek zapomnienia nie wpłynie wprawdzie na prawo przedsiębiorcy do zastosowania zerowej stawki VAT przy eksporcie, ale może spowodować konieczność zapłaty akcyzy. Eksport nie zostanie bowiem odnotowany dla celów tego podatku i w efekcie urząd celny może zażądać jego zapłaty.

- System ma wady, ale ma też zalety. Jest nią szybkie zwalnianie zabezpieczeń akcyzowych. W zależności od wielkości firm to nawet kilkanaście tysięcy złotych oszczędności na niższym zabezpieczeniu miesięcznie - zauważa Tomasz Stanek, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Akcyza

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów