Zakup herbaty i ciastek

- Nasza spółka kupuje artykuły spożywcze (kawę, herbatę, ciastka, soki), które przekazywane są na potrzeby sekretariatu. Podaje się je podczas posiedzeń rady nadzorczej, walnego zgromadzenia wspólników i spotkań z kontrahentami. Czy odliczać VAT od tych zakupów?

Jeśli spółka prowadzi działalność opodatkowaną VAT, to powinna odliczać VAT od tych zakupów. Pośrednio są one bowiem z nią związane. Zastosowanie ma więc ogólna zasada zawarta w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony.

Przekazanie bez podatku

- A czy naliczać podatek należny przy ich przekazaniu? Czy jeśli poczęstowane osoby nie są pracownikami, to należy ewidencjonować wartość produktów przy zastosowaniu kasy fiskalnej?

Nowe przepisy dotyczące nieodpłatnych przekazań obowiązują dopiero od 1 kwietnia tego roku i nie ma jeszcze wypracowanej jednolitej praktyki. Moim zdaniem są podstawy do uznania, że w opisanej sytuacji nie dochodzi do nieodpłatnego przekazania towarów, tylko do nieodpłatnego świadczenia usług.

Wynika to z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z nim za odpłatne świadczenie usług uznaje się m.in. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Oznacza to, że świadczenie usług na cele związane z prowadzoną działalnością (a nie na cele osobiste osób wskazanych w przepisie) nie jest obciążone VAT.

Można argumentować, że serwowanie kawy lub herbaty (przygotowanie i podanie napojów) jest świadczeniem o charakterze usługowym (a nie prostym przekazaniem towarów). Świadczenia takie, jeżeli wykonywane są na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. podczas posiedzeń rady nadzorczej), nie są świadczeniami na cele osobiste uczestników spotkania.

Tym samym nie są opodatkowane VAT. Niezależnie od tego, nawet gdyby uznać, że w tej sytuacji mamy do czynienia z przekazaniem towarów,  ich wartość w większości przypadków powinna być niższa niż 10 zł, a tym samym mielibyśmy do czynienia z prezentami o małej wartości, które wyłączone są z opodatkowania VAT.

Jednocześnie, skoro nie ma dostawy towarów,  nie pojawi się także obowiązek jej ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Organy podatkowe mogą jednak nie zgodzić się z taką interpretacją i uznać, że w opisanej sytuacji doszło do nieodpłatnego przekazania towarów, które powinno być obciążone VAT. Ze względu na brak wyroków w tej sprawie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

- na pytania czytelników odpowiadał Przemysław Skorupa doradca podatkowy, starszy menedżer w Zespole VAT firmy Deloitte

- notował Konrad Piłat

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Odliczenie i zwrot VAT

»

Odliczenie VAT

»

Usługi gastronomiczne, noclegowe i kateringowe

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Usługi

»

Nieodpłatne świadczenie usług

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Dostawa towarów

»

Nieodpłatne przekazanie towarów

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Kasy fiskalne