Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT zwolnione z tego podatku są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone m.in. w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej (DzU nr 112, poz. 654).
Z przepisu tego wynika, że istnieją dwie kategorie osób wykonujących zawód medyczny. Po pierwsze, są osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych. Po drugie, osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.
Na gruncie tych przepisów (a także podobnych regulacji obowiązujących przed 1 lipca 2011) pojawiają się wątpliwości co do możliwości objęcia zwolnieniem usług związanych z medycyną czy też z pogranicza medycyny. Dotyczą one np. usług logopedów.
Organy podatkowe zajmują tu stanowisko korzystne dla podatników. Ich zdaniem usługi logopedów są zwolnione z VAT.
Potwierdzają to m.in. interpretacje Izby Skarbowej w Warszawie z 10 marca 2011 (IPPP1-443-138/11-2/PR) i z 6 maja 2011 (IPPP3/443-220/11-5/JK).
Z odpowiedzi wynika, że podatkiem nie są obciążone zarówno usługi logopedyczne świadczone prywatnie (w gabinecie), jak i konsultacje specjalistyczne udzielane w przyszpitalnych oddziałach.
Adam Bartosiewicz doktor nauk prawnych, doradca podatkowy, wspólnik w EOL Kancelaria Doradztwa Podatkowego
Zobacz serwisy:
VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT
Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne