Problem pojawił się w odniesieniu do refakturowania usług ubezpieczeniowych przez firmy leasingowe na leasingobiorców.

NSA w uchwale siedmiu sędziów z 8 listopada 2010 (I FPS 3/10)

stwierdził, że wszelkie kwoty należne leasingodawcy (w tym refakturowane na leasingobiorcę opłaty za ubezpieczenie przedmiotu leasingu) powinny być opodatkowane podstawową stawką VAT. Dlatego że usługa leasingu jest świadczeniem kompleksowym.

Sądy i organy podatkowe zgodne

Podobne stanowisko zajmują w ostatnim czasie sądy i organy podatkowe w odniesieniu do refakturowania kosztów mediów i ubezpieczenia na najemców.

W wyroku z 26 stycznia 2011 (983/09) NSA orzekł, że wynajmujący, który obciąża najemcę kosztami ubezpieczenia budynku, powinien naliczyć od całości kwot należnych na podstawie umowy najmu podstawową stawkę VAT właściwą dla najmu.

Zdaniem NSA jeśli obowiązek uiszczania przez najemcę opłat dodatkowych wynika z umowy najmu, to są one de facto elementem czynszu. NSA 31 maja 2011 wydał kolejny wyrok związany z opodatkowaniem VAT usługi najmu (I FSK 740/10). Orzekł, że – co do zasady – zarówno czynsz, jak i refakturowane na najemcę media powinny być opodatkowane taką samą stawką.

Analogiczne stanowisko  zajmują organy podatkowe, np. Izba Skarbowa w Warszawie w odpowiedzi z 17 maja 2011 (IPPP1-443-339/11-4/EK).

Wynika z niej, że jeśli „wynajmujący zawiera umowę na dostawę energii elektrycznej, dostawy wody, dostawy gazu, wywóz odpadów, odprowadzanie ścieków do nieruchomości będącej przedmiotem najmu, nie może kosztów dostawy tych mediów przenieść bezpośrednio na najemcę.

Tym samym ponoszone przez wynajmującego wydatki (gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów) stanowią wraz z czynszem obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, z tytułu świadczenia usług najmu na rzecz najemców. Należy przy tym wskazać, że usługi te opodatkowane będą według zasad właściwych dla świadczonych usług najmu lokali”.

Co ciekawe, w przypadku usług telekomunikacyjnych organ podatkowy stwierdził, że są one świadczeniem samodzielnym i odrębnym od usługi najmu. Przesądziło to, że wprawdzie usługi telekomunikacyjne towarzyszą korzystaniu z najmowanego obiektu, ale nie są niezbędne do korzystania z tego obiektu.

Uznanie danego świadczenia za element czynszu powoduje, że nie tylko stawka podatku, ale również moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do refakturowanych kwot należy ustalić według zasad właściwych dla usługi podstawowej (tj. najmu lub leasingu).

Warto zaznaczyć, że refakturowanie kosztów dodatkowych przy umowach najmu i leasingu wciąż budzi istotne wątpliwości.

Pytanie prejudycjalne NSA w postanowieniu z 7 kwietnia 2011 (I FPS 460/10) zwrócił do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem prejudycjalnym w tej sprawie. Chodziło o wyjaśnienie dwóch kwestii.

Po pierwsze, czy usługę ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz usługę leasingu należy traktować jako usługi odrębne, czy jako jedną kompleksową usługę złożoną leasingu? W drugim pytaniu przyjęto założenie, że usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz usługa leasingu są odrębnymi świadczeniami. NSA chce wiedzieć, czy wtedy można uznać, że usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu korzysta ze zwolnienia z VAT.

Rozstrzygnięcie przez ETS tych kwestii będzie mieć również znaczenie przy ocenie możliwości refakturowania ze stawką preferencyjną kosztów niektórych mediów przy umowach najmu.

Autor jest doradcą podatkowym, partnerem w firmie doradczej J. Pustuł, M. Przywara Doradztwo podatkowe s.c.

Czytaj też:

 

Zobacz:

» Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT » Refakturowanie

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Leasing

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi pośrednictwa