Przepisy dotyczące szczególnego sposobu opodatkowania podmiotów zagranicznych świadczących w Polsce usługi międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób zostały skreślone z ustawy o VAT od 1 stycznia 2011.

Chwilowe zwolnienie

Stało się tak na skutek wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 6 maja 2010 w sprawie C-311/09, który uznał je za niezgodne z regulacjami unijnymi. Jednocześnie od tego dnia wprowadzono zwolnienie z VAT dla tych usług, co powodowało, że wykonujący je nie mieli w związku z tym w Polsce żadnych obowiązków podatkowych.

Od 1 lipca 2011 zwolnienie przestaje obowiązywać i jednocześnie wchodzą w życie szczególne regulacje dotyczące rozliczania się tych podatników z polskiego VAT, dodane w art. 134a – 134c.

Są one dobrowolne, tzn. podatnik może zadeklarować chęć ich stosowania. Jeśli takiej chęci nie zgłosi, powinien rozliczać VAT od usług transportu osób na zasadach ogólnych.

Szczególnej procedurze mogą podlegać podatnicy:

- świadczący tylko usługi międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium innego państwa członkowskiego,

- posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego świadczą te usługi (a w razie ich braku stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego),

- niekorzystający z możliwości odliczania podatku naliczonego, otrzymania zwrotu tego podatku lub zwrotu różnicy podatku, o której mowa w  art. 87 ust. 1.

Konieczne zgłoszenie

Warunkiem jest złożenie zgłoszenia informującego o zamiarze skorzystania ze szczególnej procedury. Zgodnie z przepisami składa się je do „naczelnika drugiego urzędu skarbowego” drogą elektroniczną. Mniemać należy, że chodzi tutaj o naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Zgłoszenie to będzie odbywać się za pomocą aplikacji informatycznej udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej ministra finansów.

Po dokonaniu zgłoszenia organ podatkowy nada podatnikowi numer identyfikacyjny na potrzeby wykonywanych przez niego na terytorium kraju usług i potwierdzi jego zidentyfikowanie jako „podatnika VAT – przewozy okazjonalne”. Nastąpi to drogą elektroniczną.

Podatnik zidentyfikowany w  ten sposób ma obowiązek zawiadamiania organu podatkowego o wszelkich zmianach danych objętych zgłoszeniem w terminie siedmiu dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Jeśli:

- zawiadomi organ podatkowy o zaprzestaniu wykonywania usług, o których mowa, lub

- nie zawiadamiając organu podatkowego o zaprzestaniu albo zawieszeniu wykonywania usług, o których mowa, nie będzie składał deklaracji przez kolejne cztery kwartały, lub

- przestanie spełniać warunki niezbędne do korzystania z  procedury szczególnej, właściwy organ podatkowy zawiadomi podatnika o wygaśnięciu jego identyfikacji podatkowej.

Kwartalne deklaracje

Podatnicy korzystający ze szczególnej procedury muszą składać drogą elektroniczną do  drugiego urzędu skarbowego deklaracje podatkowe na potrzeby rozliczenia podatku z tytułu wykonywanych usług przewozu.

Termin ich składania upływa 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Co w deklaracji

Deklaracja podatkowa składana przez „podatnika VAT – przewozy okazjonalne” powinna zawierać:

1) numer identyfikacyjny podatnika;

2) numer rejestracyjny autobusu, liczbę przewożonych osób i wartość świadczonych tym autobusem na terytorium kraju usług bez podatku;

3) ogółem wartość świadczonych na terytorium kraju usług bez podatku, będącą podstawą opodatkowania;

4) stawkę podatku;

5) całkowitą kwotę podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego.

W tym też terminie na rachunek urzędu powinni wpłacić należny podatek w złotych.

Kwoty w deklaracji powinny być wyrażone w polskich złotych. Jeśli płatności za usługi, o których mowa, były dokonywane w innych walutach, przelicza się je na złote zgodnie z przepisami celnymi stosowanymi na potrzeby określenia wartości celnej.

Elektroniczna ewidencja

Dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego oraz inne dane służące do  prawidłowego sporządzenia deklaracji powinny wynikać z elektronicznej ewidencji. Ewidencja ta powinna być udostępniona przez podatnika drogą elektroniczną, zgodnie z odrębnymi przepisami, na każde żądanie naczelnika drugiego urzędu skarbowego.

Ewidencję trzeba przechowywać przez pięć lat od zakończenia roku, w którym były świadczone usługi okazjonalnego przewozu osób.

Autor jest doktorem nauk prawnych, doradcą podatkowym, wspólnikiem w EOL Kancelaria Doradztwa Podatkowego

Czytaj też artykuły:

 

Więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Transport

»

Transport wewnątrzwspólnotowy

 

Zobacz cały poradnik o zmianach w VAT:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.