Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji nr IPTPB2/415-3/11-2/MP.

Jest to odpowiedź na pytanie mężczyzny, który otrzymywał zaniżoną emeryturę od początku 2005 r. do połowy 2007 r. Jak się okazało, jego były pracodawca błędnie zakwalifikował w świadectwie pracy wykonywane przez niego zadania. Nie wykazał, iż była to praca górnicza w wymiarze półtorakrotnym. Organ rentowy zastosował nieodpowiedni przelicznik i w konsekwencji zainteresowany pobierał niższe świadczenia, niż powinien. Na wniosek mężczyzny organ rentowy skorygował później swoją decyzję, przyznając mu znacznie wyższą emeryturę.

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego Wydziału Pracy, który zasądził od spółki odszkodowanie na rzecz wnioskodawcy wraz z należnymi odsetkami ustawowymi.

Emeryt pyta, czy musi płacić podatek od wypłaconej mu kwoty?

Dyrektor IS przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT zwolnione z daniny są odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie. Wyjątkiem są rekompensaty otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Z kolei w art. 300 k.p. wskazano, iż w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego.

Dyrektor IS uznał, że podstawą wypłaty odszkodowania były postanowienia art. 471 k.c. w związku z art. 300 k.p. Wysokość odszkodowania stanowiła różnicę między emeryturą, jaką wnioskodawca powinien otrzymać, gdyby pracodawca wystawił prawidłowe dokumenty, a emeryturą faktycznie otrzymaną. Obejmuje ono wyłącznie stratę, jakiej doznał mężczyzna w związku z błędami popełnionymi przez byłego pracodawcę, a nie utratę zarobku. Oznacza to, że odszkodowanie jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT.

numer interpretacji IPTPB2/415-3/11-2/MP

Zobacz serwisy:

Świadczenia dla pracowników » Świadczenia dla byłych pracowników

Dochody pracownika i zleceniobiorcy » Dochody z pracy » Odszkodowania i rekompensaty