Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 25 marca 2011 (IPPP1-443-13/11-2/AS).

We wniosku o jej wydanie spółka wskazała, że w ramach działalności maklerskiej oferuje usługi polegające na przeprowadzeniu oferty publicznej i wprowadzeniu akcji do obrotu giełdowego.

Usługi obejmują m.in. sporządzenie prospektu, doradztwo strategiczne, sporządzenie wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i Giełdy Papierów Wartościowych.

Prace wykonywane są kompleksowo, w ramach jednej umowy z klientem. Spółka chciała potwierdzenia, że oferowane przez nią usługi są zwolnione z VAT. Izba uznała, że to prawidłowe stanowisko. Przeprowadzanie publicznej oferty i wprowadzenie akcji do obrotu giełdowego podlega zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT.

Czynności te należy uznać za usługi pośrednictwa finansowego, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem przechowywania i zarządzania papierami wartościowymi.

W omawianej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 43 ust. 14 ustawy o VAT, wyłączający ze zwolnienia niektóre usługi pośrednictwa z uwagi na to, że spółka świadczy pomoc kompleksowo, w ramach jednej umowy z klientem.

Wyłączenie dotyczy tylko usług odrębnych, stanowiących element usług pośrednictwa.

Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC

Komentuje Bartłomiej Kołodziej, menedżer w Dziale Prawnopodatkowym PwC:

Od 1 stycznia 2011 obwiązują nowe przepisy ustawy o VAT definiujące zakres zwolnienia z tego podatku. Usunięty został załącznik nr 4, a katalog usług zwolnionych przeniesiony bezpośrednio do treści ustawy.

Co szczególnie istotne, nowe przepisy nie odsyłają już do klasyfikacji statystycznych. Omawiana interpretacja potwierdza, że po tych zmianach usługi przeprowadzenia publicznej oferty akcji zasadniczo nadal korzystają ze zwolnienia z VAT.

Izba uznała bowiem, że wykonanie ogółu prac związanych z przeprowadzeniem publicznej oferty oraz wprowadzeniem akcji do obrotu giełdowego objęte jest zwolnieniem także na podstawie przepisów obowiązujących od 2011 r.

Oczywistą konsekwencją zastosowania zwolnienia od VAT jest brak podatku należnego z tytułu świadczenia takiej usługi, który nabywca musiałby ewentualnie zapłacić w cenie. Jest to sytuacja zdecydowanie korzystna dla firm nabywających takie usługi, ale niemających prawa do odliczenia podatku naliczonego albo u których prawo to jest istotnie ograniczone.

Należy jednak pamiętać, że świadczenie usług zwolnionych z VAT co do zasady nie uprawnia usługodawcy do odliczenia VAT naliczonego przy nabywanych towarach i usługach służących takiej działalności. VAT naliczony przy wydatkach jest elementem kosztowym dotyczącym świadczonych usług (usługodawca powiększy kwotę swojego wynagrodzenia o VAT, którego nie może odliczyć).

Warto tu podkreślić, że przeprowadzenie oferty publicznej i wprowadzenie akcji do obrotu giełdowego składa się z czynności, które zostały uznane w analizowanej sprawie za integralne elementy jednej kompleksowej usługi (włączając m.in. sporządzenie prospektu, doradztwo strategiczne, sporządzenie wniosku do KNF czy wniosku do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i GPW).

Tym samym wszystkie elementy tej kompleksowej usługi zostały uznane za zwolnione z VAT. W sytuacji gdy nabywca usługi ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, bardziej korzystne mogłoby być nabywanie odrębnych usług, z których część byłaby opodatkowana VAT; bo gdy zarówno usługodawca, jak i usługobiorca mają pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego, podatek ten nie powinien zwiększać kosztu transakcji.

Zobacz więcej:

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi finansowe i pośrednictwa finansowego

» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Zobacz poradnik

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.