Po trzech miesiącach organy podatkowe zmieniły zdanie i zgodziły się na zwolnienie z VAT szkoleń prowadzonych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Minister finansów uznał, że do zastosowania zwolnienia wystarczy, iż kształcą uczestników.

To ważne stanowisko dla podmiotów świadczących usługi edukacyjne, pokazujące jednocześnie, jak niepewna jest ich sytuacja.

Nowelizacja ustawy o VAT zmieniła od 1 stycznia zakres zwolnienia z podatku usług edukacyjnych. Do końca 2010 r. nieopodatkowane były usługi o określonym symbolu statystycznym. Od 1 stycznia ważne jest, kto je świadczy i czy spełnia wymienione w prawie warunki.

Warunki do spełnienia

Zwolnione z VAT są m.in. usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Ten warunek spełnia stowarzyszenie prowadzące kursy dla księgowych. Wpisane bowiem zostało na podstawie ustawy o systemie oświaty do ewidencji placówek kształcenia ustawicznego prowadzących działalność oświatową.

Do skorzystania ze zwolnienia to jednak nie wystarczy. Szkolenie musi jeszcze kształcić i wychowywać uczestników. Tak uznała w styczniu warszawska Izba Skarbowa, do której stowarzyszenie wystąpiło z wnioskiem o interpretację. Jej zdaniem kursy i szkolenia dla księgowych kształcą, ale nie wychowują. Powinny więc być opodatkowane (o interpretacji czytaj więcej w artykule Kursy dla dorosłych uczestników nie są objęte zwolnieniem)

To kontrowersyjna interpretacja. Jak podkreślali doradcy, jest niezgodna z prawem wspólnotowym i wykładnią celowościową nowych przepisów (czytaj więcej w artykule Po nowelizacji ustawy o VAT w szkoleniach zapanował chaos).

Wystarczy kształcić

Minister finansów, zmieniając interpretację warszawskiej Izby Skarbowej, stwierdził, że usługa kształcenia nie musi być jednocześnie usługą wychowania. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT zwolnione z podatku mogą być zarówno pierwsze, jak i drugie.

Minister podkreślił, że nieopodatkowana może być wyłącznie działalność szkoleniowa wymieniona w zaświadczeniu potwierdzającym wpis do ewidencji placówek kształcenia ustawicznego.

Przypomnijmy, że zwolnione z VAT są także usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Mogą być nieopodatkowane także wtedy, gdy są świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację, oraz gdy są w całości (lub przynajmniej w 70 proc.) finansowane ze środków publicznych.

Nieprecyzyjne określenie warunków zwolnienia z VAT powoduje, że wiele podmiotów świadczących usługi edukacyjne ma duże trudności z ustaleniem, kiedy dana forma kształcenia jest nim objęta. Dlatego dziewięć organizacji społeczno-gospodarczych (m. in. Polska Izba Firm Szkoleniowych) podpisało list otwarty do premiera z prośbą o usunięcie niejasności co do zasad rozliczania usług szkoleniowych.

Komentuje Hanna Kozłowska, doradca podatkowy i biegły rewident w Kancelarii Doradców i Audytorów:

Utrzymywanie poglądu, że szkolenie musi zarówno kształcić, jak i wychowywać, znacznie ograniczyłoby zakres zwolnienia dla usług świadczonych na rzecz dorosłych. Trudno bowiem argumentować, że wychowują one uczestników o już ukształtowanych charakterach. Dlatego cieszy zmiana stanowiska fiskusa. Szkoda tylko, że nastąpiła tak późno. To na podmioty prowadzące kursy i szkolenia spadają bowiem negatywne konsekwencje takich rozbieżności. Muszą teraz korygować rozliczenia i tłumaczyć się przed kontrahentami. Jeśli bowiem wystawca faktury na usługę edukacyjną nieprawidłowo naliczył VAT, odbiorca nie ma prawa do jego odliczenia.

Czytaj więcej w serwisach:

» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi szkoleniowe i edukacyjne

Zobacz też:

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnień przedmiotowych w VAT od 1 stycznia 2011 r.

Poradnik

» Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl