Kosztem uzyskania przychodów będą odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego finansowane są nakłady na zakładowy żłobek bądź klub dziecięcy.
Od 4 kwietnia obowiązuje ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (DzU nr 45, poz. 235) wprowadzająca ułatwienia dla firm, które chcą utworzyć żłobek lub klub dla dzieci pracowników.
Jak pisaliśmy w „Rz" z 13 kwietnia, sporo firm interesuje taka możliwość. Czy będą mogły wydatki na utworzenie miejsc do opieki nad pociechami zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
– Wydatki na żłobek i klub, zgodnie z definicją działalności socjalnej, powinny być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – mówi Dorota Białas, doradca podatkowy w kancelarii Roedl & Partner. – Pracodawca, który zdecyduje się na ich założenie, będzie mógł zwiększyć odpis na fundusz (o 7,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia na pracownika). Taki odpis jest podatkowym kosztem w momencie wpłaty na rachunek funduszu. Trudniej będzie rozliczyć wydatki, jeśli firma nie ma funduszu. Do kosztów nie można bowiem zaliczyć wydatków pracodawcy na działalność socjalną. Musiałby więc argumentować, że wydatki na żłobek są kosztem ogólnym prowadzenia działalności.
Świadczenia z funduszu socjalnego na pobyt w żłobku są zwolnione z PIT
Co z wydatkami na utrzymanie żłobka i klubu? Zaliczane są one do zakładowych obiektów socjalnych. Tymczasem przepisy wyłączają z kosztów nakłady na utrzymanie takich obiektów w części pokrytej środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
– Jeśli więc wydatki na utrzymanie żłobka bądź klubu są finansowane z funduszu, podatkowym kosztem będzie odpis – wyjaśnia Dorota Białas. – Jeśli zaś są pokrywane ze środków obrotowych, pracodawca będzie mógł je odliczyć, jeżeli wykaże związek tych wydatków z działalnością.
Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech wprowadziła też nowe zwolnienie podatkowe do ustawy o PIT. Otóż nieopodatkowane będą świadczenia otrzymane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych.
Zwolnienie to jest nielimitowane, w odróżnieniu od większości innych świadczeń pieniężnych z funduszu opodatkowanych powyżej 380 zł rocznie. Nie można go jednak zastosować, jeśli koszty opieki nad dzieckiem pracownika są pokrywane ze środków obrotowych pracodawcy. Warto też zwrócić uwagę, że nieograniczone kwotowo zwolnienie nie odnosi się do świadczeń z funduszu socjalnego przyznanych na pobyt dziecka w przedszkolu.
Zgodnie z postanowieniami ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech żłobek musi mieć co najmniej dwa pomieszczenia, w tym jedno przystosowane do odpoczynku dzieci, oraz miejsce do spożywania posiłków. Powinien zapewniać opiekę nad dzieckiem do dziesięciu godzin dziennie.
Z kolei klub dziecięcy działa maksymalnie przez pięć godzin dziennie i wystarczy, że ma tylko jedno pomieszczenie.
Żłobek i klub dziecięcy muszą być wpisane do rejestru prowadzonego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Do wniosku o wpis dołącza się m.in. oświadczenie o spełnieniu warunków lokalowych. Przed dokonaniem wpisu właściwy organ wizytuje lokal w celu ustalenia, czy zapewnione są bezpieczne i higieniczne warunki wychowania i opieki nad dziećmi.
Zobacz serwisy:
Koszty » Co można wrzucić w koszty » Odpisy na zfśs
Zobacz poradnik:
Poradniki prawne » Nowa ustawa żłobkowa