Zasady opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółki kapitałowe różnią się w zależności od tego, czy dywidenda jest wypłacana osobie fizycznej czy prawnej, jak również od tego, czy odbiorca dywidendy jest podmiotem krajowym czy zagranicznym. Niektórym udziałowcom przysługuje zwolnienie z tego podatku, ale muszą spełnić szczególne warunki.

Jest to ostatni rok korzystania ze zwolnienia na dotychczasowych zasadach, gdyż do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2011 r. będą obowiązywać zmodyfikowane wymogi zwolnienia dywidendy od opodatkowania

.

W wypadku osób fizycznych stanowi przychód z kapitałów pieniężnych. Przychód ten powstaje w dacie wypłaty dywidendy lub postawienia jej do dyspozycji wspólnika lub akcjonariusza.

Od przychodów z dywidend pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy, czyli nie pomniejsza się go o koszty uzyskania przychodów. Podatek dochodowy od przychodów z dywidend otrzymywanych przez osoby prawne wynosi 19 proc. uzyskanego przychodu. Dywidendy nie uwzględnia się w pozostałych przychodach udziałowca instytucjonalnego.

Opisane powyżej zasady opodatkowania dywidendy odnoszą się zarówno do polskich udziałowców, jak i do zagranicznych. Ci ostatni bowiem są zawsze objęci co najmniej ograniczonym obowiązkiem podatkowym na gruncie polskiego prawa. Z tym zastrzeżeniem, że przepisy przewidują określone szczególne przywileje związane ze statusem podatnika zagranicznego.

Płatnikiem podatku dochodowego od dywidendy jest spółka kapitałowa, która ją wypłaca. To ona ma obowiązek obliczyć go, pobrać z wypłacanej wspólnikowi lub akcjonariuszowi dywidendy oraz wpłacić  na rachunek organu podatkowego. Zatem danina ta ma charakter podatku u źródła (tzw. withholding tax).

Dywidenda za 2010 r. wypłacana udziałowcom – spółkom kapitałowym, po raz ostatni korzysta ze zwolnienia podatkowego. Od nowego roku będzie to trudniejsze.

Autorka jest radcą prawnym w krakowskiej kancelarii radców prawnych Kuczek-Maruta

Czytaj więcej w serwisach:

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Spółki » Dywidendy i udziały w zysku

» Firma » Spółki » Dywidendy

Zobacz nasz poradnik:

» Poradniki firmowe » Spółki » Zmiany w opodatkowaniu spółek w 2011 r.