[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 18 stycznia 2011 r. (IPPB2/415-905/10-2/MK).[/b]
Podatnik jest wspólnikiem spółki z o.o., będącej jedynym udziałowcem innej spółki tego typu. Spółka z o.o. wniosła do tej spółki zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a następnie zamierzała przejąć ją w trybie art. 516 § 6 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2094poz1037a.asp]kodeksu spółek handlowych[/link].
W wyniku restrukturyzacji miało nastąpić przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na przejmującą i przekształcenie przejmującej spółki z o.o. w spółkę komandytową. Podatnik powziął przy tym wątpliwość, czy w związku z przekształceniem osiągnie dochód z udziału w zyskach osób prawnych, odpowiadający przypadającej na niego wartości udziału w niepodzielnych zyskach z lat ubiegłych oraz wartości majątku przekształcanej spółki.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawił własne stanowisko, zgodnie z którym równowartość niepodzielonych zysków spółki kapitałowej będzie dla niego dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Nie będzie jednak takim dochodem wartość majątku przekształcanej spółki.
Izba skarbowa zgodziła się z tym. Podkreśliła, że w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową wspólnicy w rzeczywistości nie nabywają majątku spółki przekształcanej. Staje się on bowiem majątkiem nowo powstałej spółki osobowej. Nie dochodzi zatem do przysporzenia po stronie wspólników, będącego podstawową przesłanką opodatkowania PIT.
[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC[/i]
[ramka][b]Komentuje Katarzyna Czapińska, konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PwC[/b]
Konieczność opodatkowania niepodzielonych zysków spółki kapitałowej zgromadzonych na kapitale zapasowym w momencie przekształcenia w spółkę osobową nie budzi już wątpliwości i wynika wprost z literalnego brzmienia przepisów (art. 24 ust. 5 pkt 8 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawy o PIT[/link]). Należy jednak pamiętać, że ta regulacja została wprowadzona do ustawy o PIT stosunkowo niedawno, a mianowicie 1 stycznia 2009 r.
Do końca 2008 r. temat niepodzielonych zysków w sytuacji przekształcenia spółki kapitałowej w osobową był często podnoszony w indywidualnych interpretacjach, a w wielu przypadkach podatnikom udawało się uzyskać interpretacje potwierdzające, że wartość niepodzielonych zysków nie podlega opodatkowaniu.
Organy podatkowe twierdziły, że w sytuacji gdy wspólnicy nie rezygnują z udziału w spółce osobowej, a w spółce po przekształceniu pozostają niewypłacone zyski, to zgromadzone w niej środki nie stanowią majątku wspólników, lecz majątek tej spółki osobowej. Na tym etapie bowiem wspólnicy nie mają prawa do otrzymania tych niewypłaconych kwot. Jeżeli natomiast te środki zostaną przeniesione na kapitał podstawowy spółki osobowej, to jest to traktowane jako postawienie ich do dyspozycji wspólników.
Począwszy od 2009 r. nie ma już wątpliwości, że niepodzielone zyski w przypadku przekształcenia w spółkę osobową podlegają opodatkowaniu.
Co więcej, organy podatkowe na ogół stoją na stanowisku, że przekształcenie takie będzie prowadziło do uzyskania po stronie wspólników przychodów z tytułu wartości niepodzielonych zysków na dzień przekształcenia, również w sytuacji gdy zyski te dotyczyły lat ubiegłych (sprzed zmiany przepisów).
Natomiast kwestia opodatkowania majątku spółki przekształcanej w spółkę osobową nie została do tej pory uregulowana przez ustawodawcę i nie wynika wprost z przepisów prawa podatkowego.
Jak zauważyła izba, na majątek spółki kapitałowej składa się wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez tę spółkę. Zatem, w sytuacji gdy spółka kapitałowa jest przekształcana w osobową, majątek spółki kapitałowej jest kwalifikowany u jej wspólników jako wkład wspólników do spółki przekształconej, czyli do spółki osobowej.
W związku z tym zasadne wydaje się tutaj stwierdzenie, że w wyniku przekształcenia w spółkę osobową wspólnicy nie nabywają majątku spółki przejmującej i nie jest on im zwracany w żadnej postaci, a w związku z przekształceniem staje się majątkiem przekształconej spółki osobowej.
Skoro zatem nie otrzymują oni majątku, którym mogliby faktycznie dysponować, to tym samym nie osiągają przychodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu.[/ramka]
[ramka][b]Czytaj też:[/b]
- [link=http://www.rp.pl/artykul/56188,176189_Czy-trzeba-wykazac-przychod-od-zysku-zatrzymanego-w-przeksztalcanej-spolce-.html]Czy trzeba wykazać przychód od zysku zatrzymanego w przekształcanej spółce[/link]
- [link=http://www.rp.pl/artykul/56200,56923_Podatek-od-niewyplaconego-zysku.html]Podatek od niewypłaconego zysku[/link]
- [link=http://www.rp.pl/artykul/56188,240577_Fiskus-obciaza-niepodzielony-zysk--.html]Fiskus obciąża niepodzielony zysk[/link]
- [link=http://www.rp.pl/artykul/56188,324550_Czy-od-niepodzielonego-zysku-rzeczywiscie-trzeba-zaplacic-podatek-dochodowy.html]Czy od niepodzielonego zysku rzeczywiście trzeba zapłacić podatek dochodowy[/link]
- [b][link=http://www.rp.pl/artykul/143129,143140_Odpowiedz-podsekretarza-stanu-w-Ministerstwie-Finansow-z-16-kwietnia-2007-r--na-interpelacje-w-sprawie-skutkow-podatkowych-pozostawienia-zysku-w-spolce-osobowej-przeksztalconej-ze-spolki-kapitalowej-.html]Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 16 kwietnia 2007 r. na interpelację w sprawie skutków podatkowych pozostawienia zysku w spółce osobowej przekształconej ze spółki kapitałowej[/link][/b]
[/ramka]