Od 1 stycznia 2011 r. w ustawie o VAT zmienił się zakres zwolnień przedmiotowych dla usług. Dotyczy to m.in. świadczeń związanych z ochroną zdrowia. Jedną z usług, której opodatkowanie wywołuje wątpliwości, są turnusy rehabilitacyjne. Spotkać się można z poglądem, że usługi te powinny być obciążone 23-proc. VAT. Jest on błędny.

Art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT mówi, że od tego podatku są zwolnione:

- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej,

- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez

a) lekarzy i lekarzy dentystów,

b) pielęgniarki i położne,

c) osoby wykonujące inne zawody medyczne (jedną z nich jest rehabilitant),

 

Art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn. DzU. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.; dalej uzoz) definiuje osobę wykonującą zawód medyczny.

Jest to osoba, która na podstawie odrębnych przepisów uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osoba legitymująca się fachowymi kwalifikacjami do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

W myśl art. 3 pkt 4 uzoz świadczenia zdrowotne to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w tym związane z rehabilitacją leczniczą.

d) psychologów.

Można więc twierdzić, że usługi w zakresie rehabilitacji są usługami opieki medycznej. Mogą one korzystać ze zwolnienia, jeśli będą wykonywane:

- w ramach zakładu opieki zdrowotnej (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT),

- w innym podmiocie, pod warunkiem że rehabilitant będzie tam zatrudniony na umowę o pracę (art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT).

W moim przekonaniu podmiot niebędący przedstawicielem zawodu medycznego i niebędący zakładem opieki zdrowotnej może więc korzystać ze zwolnienia, jeśli zatrudnia na podstawie umowy o pracę przedstawiciela zawodu medycznego.

Trzeba odróżnić dwie sytuacje. Jeśli podmiot świadczący turnusy rehabilitacyjne jest zakładem opieki zdrowotnej (niektóre mają taki status), to jego usługi są zwolnione od VAT.

Jednocześnie pozostałe świadczenia wykonywane w ramach turnusu rehabilitacyjnego (przede wszystkim zakwaterowanie i wyżywienie) mogą być uznane za „świadczenie usług bądź dostawę towarów ściśle związane z usługą rehabilitacyjną”. Przecież pacjent musi być na turnusie, aby mógł tam być rehabilitowany.

Przy tym założeniu całość świadczeń wykonywanych w ramach turnusów rehabilitacyjnych będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

W innej sytuacji znajduje się podmiot świadczący usługi polegające na organizowaniu turnusów rehabilitacyjnych, który nie ma statusu zakładu opieki zdrowotnej. Wtedy zwolnienie od podatku obejmować będzie same zabiegi rehabilitacyjne, jeżeli rehabilitanci są zatrudnieni w takiej firmie na podstawie umowy o pracę.

Zwolnienie nie może jednak dotyczyć całej odpłatności za turnus rehabilitacyjny (w ramach którego mamy przede wszystkim świadczenia związane z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem). Trzeba więc podzielić wynagrodzenie za turnus rehabilitacyjny i odrębnie wykazać kwotę:

- za zabiegi rehabilitacyjne (zwolnione),

- za wyżywienie i noclegi (8 proc. VAT).

Zobacz więcej:

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne

» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Zobacz poradnik

»

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.