[b]Tak wynika z najnowszej interpretacji Izby Skarbowej w Płocku z 20 stycznia 2011 r. (IPPP3/443- 1196/10-2/JK).[/b]

[srodtytul]Szkolenie w placówce oświatowej[/srodtytul]

Podatnik, posiadający status stowarzyszenia, poza działalnością statutową prowadzi działalność w zakresie przygotowania do zawodu i ustawicznego doskonalenia kwalifikacji dla prawidłowego wykonywania zawodu księgowego. Wykonuje ją z pomocą placówek terenowych.

Zarówno centrala, jak i wszystkie placówki terenowe są na mocy [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr256poz2572.asp]ustawy o systemie oświaty[/link] wpisane do ewidencji placówek kształcenia ustawicznego, prowadzących działalność oświatową. Działalność podatnika polega na organizowaniu kursów, szkoleń, seminariów, warsztatów itp., w których uczestniczą osoby zatrudnione w działach księgowości, ekonomiczno-finansowych czy też w kadrach i płacach.

Powziął on wątpliwość co do sposobu opodatkowania świadczonych usług: czy będą to usługi edukacyjne korzystające ze zwolnienia z VAT, czy opodatkowane na zasadach ogólnych. Z uwagi na nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. nie był bowiem pewny, jaki sposób postępowania jest prawidłowy.

Przypomnijmy, że zgodnie ze zmienionym brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 26 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr%2054poz%20535a.asp]ustawy o VAT[/link] zwalnia się od podatku usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Od nowego roku więc, w przypadkach gdy szkolenia będą przeprowadzane przez podmioty wpisane na listę placówek oświatowych, będą zwolnione pod warunkiem ich ukierunkowania na kształcenie i wychowanie. Liczy się zatem cel szkolenia.

[srodtytul]Oba cele łącznie[/srodtytul]

Izba stanęła na stanowisku, że podatnikowi nie przysługuje prawo do zwolnienia. Kształcenie ustawiczne oznacza bowiem kształcenie w szkołach dla dorosłych, uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Zdaniem fiskusa przeprowadzane szkolenia dotyczą więc tylko kształcenia, w żaden sposób nie wychowują jego uczestników i z tego względu nie może być mowy o spełnieniu przesłanek wskazanych w pkt 26 ust. 1 art. 43 ustawy o VAT.

[srodtytul]Całkowita eliminacja[/srodtytul]

W omawianej sprawie decydujące znaczenie ma rozstrzygnięcie, czy podmiot objęty systemem oświaty może korzystać ze zwolnienia także wtedy, gdy świadczy tylko usługi w zakresie kształcenia. Wykładania językowa i użycie w przepisie spójnika „i” nakazywałoby przychylenie się do interpretacji izby. Jednak taka interpretacja powoduje deprecjację znaczenia posiadania statusu placówki oświatowej.

Tylko w przypadkach spełnienia przez szkolenie łącznie obydwu celów wskazanych w przepisie można by zastosować zwolnienie. W praktyce byłyby to sytuacje niezwykle rzadkie i doszłoby do wyeliminowania z zakresu art. 43 ust. 1 pkt 26 szkoleń dla dorosłych. Wychowanie dotyczy dzieci i młodzieży i trudno mówić o szkoleniach, które będą wychowywać osoby o już ukształtowanym charakterze.

Można co prawda postulować, że gdy szkolenie zawiera elementy dotyczące np. zasad savoir vivre’u czy etyki w biznesie, w jakimś stopniu może ono wpływać na zachowanie jednostki, jednak jest to argument trudny do obrony. Jedynym ratunkiem podatnika w takiej sytuacji może być uzyskanie akredytacji na prowadzone szkolenie.

[ramka][b]Hanna Kozłowska doradca podatkowy, biegła rewidentka w KDA Kancelaria Doradców i Audytorów[/b]

Gdy obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy były dopiero w fazie projektu, spekulowano, że zwolnienia w zmodyfikowanym kształcie znajdą zastosowanie do wąskiego kręgu podatników i szkoleń. Wskazywano w szczególności na konieczność opodatkowania kursów na prawo jazdy. Dziś już wiadomo,

że kursy te podlegać będą zwolnieniu. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów wprost wskazały, że możliwe jest stosowanie zwolnienia zarówno w przypadku kursów na prawo jazdy, jak i kursów bhp. Resort finansów opowiedział się tym samym za szeroką interpretacją przepisów dotyczących zwolnień.

W takim kontekście jeszcze większe zdziwienie budzi omawiana interpretacja, która zamiast rozwiać część wątpliwości, wprowadza następne, na czym oczywiście najbardziej traci podatnik. [/ramka]

[ramka] Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/162950,588702-Wyjasnienia-MF---zwolnienia-przedmiotowe-VAT-.html][b]wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnień przedmiotowych w VAT od 1 stycznia 2011 r[/b][/link].[/ramka]

[ramka]Więcej informacji [b] [link=http://www.rp.pl/temat/214548.html]o opodatkowaniu VAT usług szkoleniowych i edukacyjnych[/link][/b][/ramka]

[ramka]Zobacz cały poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html][b]Zmiany w VAT w 2011 r.[/b][/link] [/ramka]