Przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą. Sejmowa podkomisja powołana przez Komisję Finansów Publicznych do rozpatrzenia rządowego projektu zmian w ustawie o podatku od towarów i usług postanowiła, że pakiety medyczne fundowane przez pracodawców lub nabywane przez nich dla swoich pracowników będą zwolnione od VAT.

W szczególności posłowie przyjęli, że zwolnione będą usługi opieki medycznej, jeżeli zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej (np. pracownika) od podmiotów wskazanych w ustawie, tzn. od zakładów opieki zdrowotnej.

Niepewność przedsiębiorców co do tego, jak należy interpretować nowe, obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy, i wątpliwości dotyczące tego, czy czynności te będą opodatkowane stawką VAT w wysokości 23 proc., są pokłosiem braku precyzji w zapisach ustawy. Przy dobrej woli można jednak było wyinterpretować stosowanie zwolnienia od podatku.

Także Ministerstwo Finansów skłaniało się ku twierdzeniu, że przepisy pozwalają na zwolnienia z VAT. Inne podejście nie miało żadnego racjonalnego uzasadnienia.

Teraz wszystko będzie jasne. Posłowie przy aprobacie ministerstwa wprowadzili do ustawy przepis, który usuwa wszelkie wątpliwości. Należy to uznać za modelowy sposób rozwiązania wątpliwości podatników: zamiast interpretacji – zmiana przepisów, której charakter, niezależnie od intencji, jest dużo trwalszy.

Pozytywnie należy też ocenić inną poprawkę, która rozszerza przedmiotowe zwolnienie od VAT usług medycznych na usługi wynikające z procesu leczenia. Wiele podmiotów wskazywało, że dzisiejsze brzmienie przepisów może wyłączyć z tego zwolnienia niektóre usługi stanowiące w sposób ewidentny element ochrony zdrowia.

Ustawa ma wejść w życie 1 marca 2011 r., ale zmiany te, przede wszystkim w świetle wypowiedzi oraz deklarowanych intencji MF, należy uznać za doprecyzowujące. Już od 1 stycznia do ich wejścia w życie konsekwencje podatkowe powinny być takie same jak po 1 marca. Podatnicy nabywający pakiety na rzecz swoich pracowników powinni mieć możliwość zwolnienia z VAT takiego świadczenia.

Roman Namysłowski jest starszym menedżerem w Ernst & Young

 

 

o VAT od świadczeń dla pracowników

o zmianach w VAT w 2011 roku

Zobacz więcej:

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne

» VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Świadczenia dla pracowników

» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Zobacz poradnik

»

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.