[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 2 grudnia 2010 r. (IPPB1/415-844/10-3/RS).[/b]

Podatnik zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci nieruchomości do spółki osobowej. Wkład zostanie wykorzystany przez spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej, co będzie się wiązało z wykazaniem go w ewidencji środków trwałych.

W związku z uzyskaniem statusu wspólnika podatnik zarejestruje się w urzędzie skarbowym jako przedsiębiorca uzyskujący dochody z udziału w spółce niemającej osobowości prawnej. Od momentu rejestracji będzie uzyskiwał przychody z wynajmu lub dzierżawy przez spółkę osobową nieruchomości bądź z ich sprzedaży.

Powziął wątpliwość co do sposobu ustalenia wartości początkowej poszczególnych nieruchomości wniesionych aportem do spółki.

Jego zdaniem należy tu przyjąć wartość określoną przez wspólników spółki osobowej w akcie notarialnym, wnoszącym wkład do tej spółki, nie wyższą jednak od wartości rynkowej na dzień wniesienia. Sposób ustalenia wartości rynkowej precyzuje art. 22g ust. 16 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link].

Izba w pełni podzieliła to stanowisko.

[i]Autorka jest konsultantką w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC[/i]

[ramka][b]Komentuje Piotr Zawacki, starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowy PwC[/b]

Omawiana interpretacja odnosi się do starego brzmienia art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT (obowiązującego do 31 grudnia 2010 r.), zgodnie z którym wartość początkowa składników majątkowych wniesionych w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki cywilnej lub osobowej mogła być ustalona w wysokości określonej przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższej jednak od wartości rynkowej takich składników z dnia wniesienia.

Przepis ten dawał podstawę do przeszacowania wartości wnoszonych składników majątkowych i w konsekwencji podwyższenia kwoty kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych.

Prawidłowość takiego postępowania potwierdzały liczne [b]interpretacje, w tym m.in. izb skarbowych: w Katowicach z 19 maja 2010 r. (IBPBI/1/415-230/10/JS) i w Warszawie z 8 stycznia 2009 r. (IPPB1/415-1193/08-2/ES).[/b]

Od 1 stycznia 2011 r. nie można wyceniać wnoszonych składników majątku według ich wartości rynkowej ustalonej na dzień wniesionego wkładu. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych w formie aportu do spółki osobowej uważa się:

- ich wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne, jeżeli przedmiot wkładu był już amortyzowany,

- wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie, jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany, natomiast zostanie zaliczony do podlegających amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych po wniesieniu do spółki osobowej.

Jedyny wyjątek, kiedy wartość początkowa może być ustalona według wartości rynkowej, dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, gdy nie można ustalić wydatków na nabycie lub wytworzenie (nie odnosi się on jednak do wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych we własnym zakresie).

Reasumując, nowe regulacje wyłączyły możliwość uaktualnienia wartości przedmiotu wkładu do wartości rynkowej i tym samym podatnicy nie będą mogli już uzyskiwać korzyści podatkowych z tytułu wniesienia aportu do spółki osobowej. Analogiczne rozwiązanie zostało wprowadzone również w ustawie o CIT. [/ramka]

[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/56067.html]więcej o aportach[/link][/b][/ramka]

[ramka][b]Zobacz: [link=http://www.rp.pl/temat/585325-Zmiany-w-opodatkowaniu-spolek-w-2011-r-.html]Zmiany w opodatkowaniu spółek w 2011 r.[/link][/b][/ramka]