[b]- Czy od 1 stycznia 2011 r. kursy prawa jazdy będą zwolnione od podatku od towarów i usług? [/b]
[b]Tak.[/b] Od 1 stycznia 2011 r. usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, C, D i E, będą zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o VAT - potwierdziło Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej. Usługi szkół nauki jazdy obecnie są zwolnione od podatku od towarów i usług, zgodnie z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy, jako usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 80.
1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=380992]ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług[/link]. Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku. Uregulowania dotyczące tematyki zwolnień zostały przeniesione do treści ustawy. Przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.
Jak wyjaśnia MF, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o VAT, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.
Dla oceny, czy określone usługi będą zwolnione na podstawie tego przepisu od VAT konieczne jest zatem stwierdzenie:
1) czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;
2) czy są to usługi prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
[b] Usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E mieszczą się co do zasady w usługach kształcenia zawodowego.[/b]
Również usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, z uwagi na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska, należy uznać za kształcenie zawodowe.
[b]Nie można natomiast za kształcenie zawodowe uznać co do zasady szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A.[/b]
Szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy jest ściśle uregulowane w przepisach [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178080]ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.)[/link] oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy, co oznacza, że spełniona zostaje przesłanka, że usługi te są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach - wyjaśnia MF.
[ramka] [b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/585419.html]pełną treść odpowiedzi Ministerstwa Finansów[/link][/b][/ramka]
[ramka] [b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]więcej o zmianach w VAT w 2011 roku[/link][/b][/ramka]