[b]Jak rozliczyć pracownika, który pracuje do połowy miesiąca u jednego pracodawcy, a od połowy u innego? Czy obaj pracodawcy potrącają ulgę podatkową (46,33 zł), czy może tylko pierwszy z nich?[/b] – pyta czytelnik.

Przy obliczaniu zaliczki na podatek dotychczasowy pracodawca zastosuje 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, zwaną potocznie kwotą wolną lub ulgą w podatku, jeżeli ma oświadczenie PIT-2, złożone wcześniej przez odchodzącego pracownika.

Pracownik tego oświadczenia nie odwołał, więc jest ono ważne także w miesiącu, w którym dochodzi do ustania stosunku pracy. Kwotę wolną uwzględni również nowy pracodawca, który jeszcze w tym samym miesiącu wypłaci pracownikowi wynagrodzenie za przepracowane u niego dni.

Oczywiście pod warunkiem że pracownik wcześniej złożył w tym zakładzie pracy PIT-2. W tym wypadku kwota wolna będzie w jednym miesiącu dwukrotnie zastosowana przez dwóch różnych płatników. Wyrównanie podatku nastąpi w zeznaniu rocznym złożonym przez pracownika.

[srodtytul]Potrzebne oświadczenie[/srodtytul]

Podstawą opodatkowania u osób osiągających przychody ze stosunku pracy jest dochód ustalony jako różnica między uzyskanym w ciągu miesiąca przychodem z tego źródła a miesięcznymi kosztami uzyskania przychodów oraz potrąconymi przez płatnika w danym miesiącu składkami na ubezpieczenia społeczne.

Dochód opodatkowany jest na zasadach ogólnych, a więc według stawek wynikających ze skali podatkowej. Obliczoną zaliczkę na podatek zmniejsza się o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru (PIT-2), w którym stwierdzi, że:

- nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,

- nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

- nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] (dochody z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy),

- nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

- ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Tak wynika z art. 32 ust. 2 i 3 ustawy o PIT.

[srodtytul]Bez PIT-2 nie ma ulgi[/srodtytul]

Pracodawca może stosować w trakcie roku miesięczną kwotę wolną w podatku (w 2010 r. 46,33 zł) tylko wówczas, jeśli został upoważniony przez pracownika poprzez złożenie PIT-2. W nim pracownik deklaruje, że spełnia warunki do pomniejszania zaliczek na podatek przez wskazanego płatnika.

W dodatku pracodawca musi dostać ten formularz przed pierwszą w roku podatkowym wypłatą wynagrodzenia. Jeśli pracownik nie złoży go w tym terminie, to pracodawca nie będzie mógł odliczać kwoty zmniejszającej aż do końca roku. Szansa na jej stosowanie w kolejnym roku pojawi się dopiero wraz z jego początkiem, gdy pracownik złoży wreszcie PIT-2, zanim otrzyma pierwszą w tym roku wypłatę.

Nie trzeba co roku składać nowego oświadczenia. Wystarczy to raz złożone, pod warunkiem że stan faktyczny z niego wynikający się nie zmienił. Pracodawca zaprzestaje natomiast obniżania zaliczek o kwotę wolną, jeśli pracownik powiadomił go o zmianach powodujących utratę prawa do ulgi w tym zakładzie pracy (np. otworzył własną firmę, zaczął pobierać emeryturę z ZUS).

[srodtytul]Dwóch pracodawców w jednym miesiącu[/srodtytul]

Może się zdarzyć, tak jak w pytaniu, że pracownik w tym samym miesiącu zakończył zatrudnienie u jednego pracodawcy i podjął kolejną pracę w innej firmie. Otrzyma więc dwa wynagrodzenia: od starego i nowego pracodawcy za przepracowaną u każdego z nich część miesiąca.

Pierwszy pracodawca, jeśli ma PIT-2 i cały czas zmniejszał zaliczki o kwotę wolną, zastosuje ją również rozliczając ostatnią pensję. Pracownik nie powiadomił go przecież o żadnej zmianie, bo np. nie wiedział jeszcze o objęciu nowego etatu.

Natomiast drugi pracodawca będzie mógł zmniejszyć zaliczkę za ten miesiąc o 46,33 zł, pod warunkiem że przyjęty pracownik złożył u niego oświadczenie PIT-2, zanim pobierze swoje pierwsze w tej firmie wynagrodzenie.

[srodtytul]Wyrównanie w zeznaniu[/srodtytul]

Na cały rok podatkowy przysługuje tylko jedna kwota zmniejszająca podatek, bez względu na ilość i rodzaje źródeł dochodów, opodatkowanych według skali.

W stosunku miesięcznym powinna być więc zastosowana tylko raz. Jeżeli jednak dojdzie do odliczenia „nadprogramowej” kwoty (dwóch płatników prawidłowo ją zastosowało), to wyrównanie podatku nastąpi w zeznaniu rocznym, które pracownik sporządzi po zakończeniu danego roku.