Istotne zmiany dotyczą nanoszenia i rozliczania banderoli należących do właściciela wyrobów akcyzowych znajdujących się w składzie podatkowym prowadzonym przez inny podmiot.

W świetle art. 130 ust. 4 może on przekazywać banderole w celu naniesienia ich na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe stanowiące jego własność prowadzącemu skład podatkowy albo – co jest nowością – podmiotowi mającemu siedzibę na terytorium państwa trzeciego.

[srodtytul]Kiedy ewidencja[/srodtytul]

Jednocześnie w art. 131 ust. 1 zobowiązano te podmioty do prowadzenia ewidencji banderoli. Przy czym w przepisie tym doprecyzowano, że wyłącznie wtedy, gdy właściciel wyrobów akcyzowych przekazał banderole w celu ich naniesienia na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe będące jego własnością.

Z tej zmiany wynika, że skład podatkowy będzie prowadził ewidencję banderoli tylko w sytuacji, gdy będzie oznaczał wyroby akcyzowe należące do tego właściciela (co jest oczywiste, bo w innym wypadku prowadzący skład podatkowy nie otrzymuje od właściciela wyrobów banderoli do naniesienia).

W przepisie dodano również zastrzeżenie, że obowiązek prowadzenia ewidencji banderoli przekazanych przez właściciela dotyczy jedynie składów podatkowych na terytorium kraju. Jak wynika z uzasadnienia nowelizacji, jest to podyktowane tym, że do prowadzenia ewidencji polskich banderoli nie można zobowiązać składów podatkowych działających poza terytorium kraju.

Wydaje się, że zmiana ta nie ma większego znaczenia praktycznego, ponieważ doprecyzowanie, że chodzi o skład podatkowy na terytorium kraju, nic nie zmienia. Również obecnie na podstawie obowiązujących przepisów, mając na uwadze zasadę terytorialności [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ADEE2CBD46698754C4EAD6AEF2434AB4?id=296270]ustawy akcyzowej[/link], obowiązek prowadzenia ewidencji banderoli nie dotyczył składów zagranicznych.

[srodtytul]Rozliczenie i zwroty znaków[/srodtytul]

Zgodnie z nową treścią art. 132 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym właściciel wyrobów akcyzowych będzie zobowiązany do uzyskania rozliczenia z przekazanych znaków akcyzy od prowadzącego skład podatkowy na terytorium kraju albo od podmiotu mającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego.

Natomiast na podstawie art. 132 ust. 4 uszkodzone banderole i znaki akcyzy, które nie będą wykorzystywane do oznaczania wyrobów akcyzowych, powinny być zwrócone temu, który je wydał, w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania przez importera, nabywcę wewnątrzwspólnotowego albo przedstawiciela podatkowego od podmiotu mającego siedzibę poza terytorium kraju, a w przypadku właściciela wyrobów akcyzowych znajdujących się w składzie podatkowym prowadzonym przez inny podmiot – od prowadzącego skład podatkowy lub podmiotu mającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego, któremu ten właściciel przekazał znaki akcyzy w celu naniesienia ich na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe będące jego własnością.

[srodtytul]Doprecyzowanie pojęcia[/srodtytul]

Nowelizacja tego przepisu polega na zastąpieniu zwrotu „niewykorzystane znaki akcyzy” zwrotem „znaki akcyzy, które nie będą wykorzystywane do oznaczania wyrobów akcyzowych”.

Dotychczasowa regulacja, zdaniem Ministerstwa Finansów, które zaprojektowało tę zmianę, budziła wątpliwości, co zrobić w przypadku, gdy obowiązany do naniesienia banderoli otrzymał od podmiotu zagranicznego niewykorzystane znaki akcyzy i chciałby je przekazać innemu podmiotowi zagranicznemu w celu oznaczenia wyrobów akcyzowych tymi znakami, w sytuacji gdy przepis nakazywał ich zwrot.

W praktyce oznaczało to zwrócenie banderoli do urzędu celnego, a następnie wystąpienie z wnioskiem o kolejne znaki, podczas gdy niewykorzystane banderole mogłyby być potencjalne naniesione na kolejną partię wyrobów (pod warunkiem zachowania ich terminu ważności).

Doprecyzowanie drugiej części zdania w art. 132 ust. 4 ustawy jest związane ze zmianami wprowadzonymi w art. 130 ust. 4 i art. 131 ust. 1, a także wynika z założenia ustawodawcy, że zwrot niewykorzystanych banderoli może nastąpić wyłącznie od składu, który oznaczał wyroby akcyzowe właściciela, a nie od każdego składu podatkowego, w którym znajdują się wyroby akcyzowe właściciela (jak mogło to błędnie wynikać z dotychczasowego brzmienia omawianego przepisu).

[i]Autor jest doradcą podatkowym, konsultantem w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy[/i]

[ramka] [b]Czytaj też artykuły:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/527751,527728-Nowe-zasady-rozliczania-banderoli.html]"Nowe zasady rozliczania banderoli"[/link]

[link=http://www.rp.pl/artykul/527751,527747-Zamowienia-beda-przyjmowane-wedlug-zmienionych-regul.html]"Zamówienia będą przyjmowane według zmienionych reguł"[/link][/ramka]

[ramka] [b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/527751.html]"Zmiany w akcyzie od 1 września 2010 r."[/link] [/b][/ramka]