[b]Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 8 lipca 2010 r. (ITPB1/415-360a/10/AK).[/b]
Przedsiębiorcy będący wspólnikami spółki cywilnej, w związku ze wzrostem skali prowadzonej działalności, rozważają zmianę formy prawnej przez utworzenie spółki komandytowej. Do nowej spółki mieliby wnieść w formie wkładu niepieniężnego całe przedsiębiorstwo spółki cywilnej, obejmujące w szczególności prawo własności ruchomości, urządzeń, towarów, posiadane środki pieniężne, nazwę przedsiębiorstwa, udzielone koncesje, zezwolenia itp.
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów jeden ze wspólników zapytał, czy planowane wniesienie aportu jest odpłatnym zbyciem przedsiębiorstwa i powoduje tym samym powstanie po stronie wspólników spółki cywilnej przychodu podlegającego PIT.
Jego zdaniem wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa w zamian za udziały w spółce komandytowej nie może być uznane za odpłatne zbycie przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy PIT[/link], i przez to nie może podlegać opodatkowaniu. Ponadto wniesienie aportu nie zostało wprost wymienione w ustawie jako źródło przychodów podlegające PIT.
Izba nie zgodziła się z tym. Stwierdziła, że w tej sytuacji dochodzi do odpłatnego zbycia składników majątku przedsiębiorstwa. W związku z tym powstaje przychód, o którym mowa w art. 14 ustawy PIT, który podlega opodatkowaniu i jest równy udziałowi w wartości majątku, określonemu w umowie spółki komandytowej.
[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PricewaterhouseCoopers[/i]
[ramka][b]Komentuje Piotr Woźniakiewicz, menedżer w Dziale Prawnopodatkowym PricewaterhouseCoopers:[/b]
Stanowisko izby jest kontynuacją obecnej linii interpretacyjnej Ministerstwa Finansów, zgodnie z którą dla celów PIT wniesienie określonych składników majątkowych do spółki osobowej jest odpłatnym zbyciem przedmiotu wkładu, powodującym powstanie przychodu podatkowego.
Co istotne, pomimo że ustawa o PIT zawiera w tym zakresie regulacje analogiczne do ustawy o CIT, na gruncie tej ostatniej organy podatkowe prezentują odmienne stanowisko, twierdząc, że wniesienie wkładu do spółki osobowej nie jest odpłatnym zbyciem i nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania.
Moim zdaniem w świetle obowiązujących przepisów wniesienie wkładu niepieniężnego (będącego przedsiębiorstwem lub nie) do spółki osobowej nie powinno być traktowane jako czynność powodująca powstanie przychodu podatkowego, mimo że w określonych przypadkach na skutek wniesienia wkładu może nastąpić urealnienie wartości przedmiotu aportu dla celów podatkowych.
Prawo podatkowe nie uznaje bowiem spółek osobowych za odrębnych podatników PIT, natomiast podatek opłacany jest przez ich wspólników (stosownie do ich udziału w zyskach danej spółki).
W rezultacie w przypadku wniesienia wkładu do spółki osobowej nie dochodzi do wywołującego skutki podatkowe zbycia składników majątku stanowiących przedmiot wkładu niepieniężnego, a jedynie przesunięcia składnika majątkowego pomiędzy źródłami przychodu tego samego podatnika.
Nie ma bowiem świadczenia ze strony spółki, które mogłoby zostać uznane za zapłatę za otrzymane udziały. Za świadczenie to nie można uznać przyznania praw do uczestnictwa w przyszłych zyskach spółki osobowej (które mogą nie wystąpić).
Co ciekawe, w analizowanej sytuacji wspólnicy spółki cywilnej chcieli zmienić formę prowadzenia działalności na spółkę osobową prawa handlowego. Wydaje się całkowicie bezsporne, że gdyby ten sam skutek osiągnęli przekształcając spółkę cywilną w komandytową, nie mogłoby to wywołać przychodu podatkowego.
Co do zasady bowiem w razie przekształcenia spółek cywilnych w inne spółki osobowe nie mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa spółki cywilnej, a zgodnie z regulacją kodeksu spółek handlowych spółka osobowa wstępuje z mocy prawa we wszelkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej (art. 26 § 4 [link=http://]kodeksu spółek handlowych[/link]).
Co istotne, zarówno przy przekształceniu spółki cywilnej w osobową, jak i przy wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki osobowej, ustawa o PIT przewiduje obowiązek kontynuacji wyceny środków trwałych dla celów podatkowych.
To wzmacnia argumentację o braku przychodu na dzień wniesienia. Gdyby przyjąć, że wniesienie przedsiębiorstwa generuje przychód podatkowy w wysokości wartości rynkowej wkładu, to przy kontynuacji wyceny środków trwałych w razie ich zbycia podatnik mógłby ponownie opodatkować tę samą wartość, co jest sprzeczne z zasadami podatku dochodowego.[/ramka]