Jest to bowiem czynność przekazania towaru na potrzeby osobiste podatnika. A to oznacza, że nie przysługuje mu prawo do ubiegania się o zwrot części VAT od zakupu materiałów związanych z budownictwem mieszkaniowym z tych faktur. Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 15 czerwca 2010 r. (IPPB2/415-204/10-4/AK)[/b].
[srodtytul]Prawidłowy dokument...[/srodtytul]
Z pytaniem zwrócił się podatnik, który prowadzi działalność handlową – ma skład materiałów budowlanych. W 2009 r. rozpoczął budowę domu jednorodzinnego. Część materiałów potrzebnych do tej inwestycji nabył we własnym składzie budowlanym. Na materiały te zostały wystawione faktury VAT (wewnętrzne z pełnymi danymi nabywcy) oraz paragony fiskalne dołączone do kopii tych faktur.
Podatnik złożył wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym VZM-1. Urząd skarbowy poinformował go jednak, że w odniesieniu do faktur wystawionych w składzie budowlanym, którego jest właścicielem, sytuacja nie jest jasna od strony prawnej.
Podatnik zapytał więc, czy ma prawo do zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym udokumentowanych fakturami wystawionymi przez skład budowlany, którego jest właścicielem.
[srodtytul]... ale prawa nie daje...[/srodtytul]
Izba wyjaśniła, że zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9DA34636637AD5D424A77D7827F3B786?id=179136]ustawą z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (DzU nr 177, poz.1468 ze zm.)[/link] osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z: budową budynku mieszkalnego; nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach; remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
[b]Zwrot dotyczy jedynie wydatków udokumentowanych fakturami VAT w rozumieniu przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link].[/b] Podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków stanowi zatem faktura wystawiona dla osoby fizycznej.
Stosownie do art. 4 ust. 1 i ust. 2 ustawy prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy podatku od towarów i usług w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
[srodtytul]... bo zakazują przepisy[/srodtytul]
Z treści przepisów wynika zatem jednoznacznie, że prawo do ubiegania się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów przysługuje m.in. pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1, jako podatnicy VAT, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu, podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport i import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wyna-grodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 7 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności daro-wizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony od tych czynności, w całości lub w części.
Zdaniem izby „sprzedaż towaru sam – sobie (udokumentowana fakturą wewnętrzną) jest czynnością prawnie bezskuteczną, a zatem była to czynność przekazania towaru na potrzeby osobiste podatnika i tym samym wnioskodawcy nie przysługuje prawo do ubiegania się o zwrot części VAT od zakupu materiałów związanych z budownictwem mieszkaniowym z przedmiotowych faktur”.
[ramka][b]Ważne [/b]
W przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.
Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze (art. 106 ust. 7).[/ramka]