Tak, chociaż obecnie nie wynika to wprost z przepisów. Nie ulega wątpliwości, że gdy działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki cywilnej, podatnikiem VAT jest ta spółka. Korzysta ona z wszelkich praw należnych podatnikowi, w tym również z prawa do korekty deklaracji.

Problem pojawia się, gdy umowa spółki cywilnej ulegnie rozwiązaniu (ewentualnie wygaśnie z uwagi na upływ czasu, na jaki zawarto spółkę, lub zostanie uznana za nieważną). Ponieważ [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeks cywilny[/link] nie zna konstrukcji spółki w likwidacji (jaką przewidziano w kodeksie spółek handlowych), dlatego z chwilą rozwiązania (wygaśnięcia) umowy spółki cywilnej ustaje byt prawny, jakim jest ta spółka.

W konsekwencji traci ona również przymiot podatnika. Dlatego, literalnie odczytując przepisy, nie ma możliwości złożenia korekty deklaracji VAT (skoro nie ma podatnika, to nie ma jej kto złożyć).

Problemu nie rozwiązał znowelizowany w 2008 r. art. 14 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link]. Przepis ten przyznaje jedynie byłym wspólnikom prawo do zwrotu różnicy podatku, ale wykazanej w deklaracji składanej na dzień rozwiązania spółki. Jeśli po tym dniu wyjdą na jaw okoliczności uzasadniające korektę deklaracji, taka korekta – w świetle litery prawa – nie jest możliwa.

Ten problem trafił do [b]Trybunału Konstytucyjnego[/b], który w [b]wyroku z 10 marca 2009 r. (P 80/08)[/b] zwrócił uwagę, że przyjęta w prawie podatkowym konstrukcja pozbawia spółkę cywilną (a właściwie jej wspólników) prawa do prawidłowego ustalenia, wykonania i wygaszenia nawiązanych stosunków prawnopodatkowych. Z tych względów Trybunał uznał brak możliwości złożenia korekty deklaracji za niezgodny z konstytucją.

Wobec tego należy stwierdzić, że mimo braku uregulowania tego zagadnienia wprost w ustawie wspólnik spółki cywilnej po jej rozwiązaniu jest uprawniony do złożenia korekty deklaracji VAT.

Warto dodać, że w Sejmie trwają prace nad zmianą ordynacji podatkowej, która wprost reguluje tę kwestię i przyznaje takim wspólnikom prawo do złożenia korekty deklaracji i prawo do złożenia wniosku o zwrot nadpłaty (druk sejmowy nr 3106).

[i]Autorka jest starszą konsultantką w MDDP[/i]